čtvrtek, 07 listopad 2019 08:38

Současná témata v premiérách festivalu Melos-Étos

Autorka:

Osm světových a pětadvacet slovenských premiér chystá pro posluchače v Bratislavě a Piešťanech 15. ročník Mezinárodního festivalu soudobé hudby Melos-Étos. Nabídne sólové recitály, komorní ansámbly, symfonické programy, multimediální díla i operu. Bienále zaměřené čistě na soudobou tvorbu proběhne v osmi dnech, od 8. do 15. listopadu. Zahájení festivalu zahrnula do své řady mimořádných koncertů i Slovenská filharmonie.

 

7

 

Od roku 1991 je festival Melos – Étos největší slovenskou přehlídkou soudobé hudby. Jeho zrod bezprostředně souvisí s událostmi listopadu 1989, který uvolnil omezení v oblasti hudební dramaturgie. Název festivalu vysvětluje ve zkratce první předseda festivalového výboru Ilja Zeljenka: „... hudba, umenie vôbec a akákoľvek tvorivá činnosť nemôže byť stimulovaná ani ideologicky, ani trhovo... To, že sa v názve festivalu objavilo Melos-Étos chce zdôrazniť etické, humanistické poslanie hudby vo svete...“. Dramaturgie festivalu přinese v rámci 11 koncertů více než čtyřicet kompozic a představí domácí i zahraniční špičky svého oboru.

„Okrem ambície predstaviť novú resp. doteraz u nás nepredvedenú hudbu, zamerali organizátori festivalu (z hľadiska obsahového) pozornosť na konflikty súčasného sveta a pripomínajú i strety a napätia sveta nedávnej minulosti. Ozveny boja černošskej menšiny päťdesiatych rokov 20. storočia zaznievajú nástojčivo v diele Benjamina de la Fuente On Fire, November 89´ nachádza odraz v diele Dušana Martinčeka Prerušené ticho“, představuje festival a částečně i program zahajovacího koncertu ředitel Hudebního centra a člen festivalového výboru Igor Valentovič. Slavnostní zahájení se uskuteční v pátek 8. listopadu v sedm hodin v Koncertní síni Slovenské filharmonie. Kromě Martinčekovy světové premiéry a slovenské premiéry skladby Benjamina de la Fuente On Fire zazní slovenská premiéra Koncertu pro klarinet a orchestr Peregrinus ecstaticus estonského skladatele Erkki-Sven Tüüra. Slovenskou filharmonii bude řídit maďarský dirigent Zsolt Nagy. Jako sólisté vystoupí klarinetista Martin Adámek a klavíristka Nora Skuta, mluveného slova se ujme herec Kamil Mikulčík.

 

8

 

Další koncerty festivalu představí například jeden z nejznámějších francouzských souborů zaměřených na soudobou hudbu Ensemble 2e2m a jejich program věnovaný tvorbě francouzského skladatele George Aperghise, kytarový recitál Ondřeje Veselého, nebo seskupení Quasars Ensemble s polskou zpěvačkou Joannou Freszel a americkým flétnistou Ericem Lambem. Do Bratislavy přicestuje také uznávaný PHACE Ensemble s video-operou Fausto Romitelliho An Index of Metals pro soprán, ansámbl, multimediální projekci a elektroniku. Sólistkou bude americká sopranistka Daisy Press. Kurtágovu skladbu s názvem Kafka-Fragmente představí ve slovenské premiéře v režii Slávy Daubnerové sopranistka Eva Šušková a houslista Milan Paľa. Po koncertě Ansámblu Asynchrónie bude následovat vystoupení belgického kvinteta Het Collectief a večer rezidenčních umělců Rádia Devín. Vyvrcholením celého festivalu bude icon-sonic opera Fuga Perpetua izraelského skladatele Yuvala Avitala v interpretaci špičkového izraelského seskupení Meitar Ensemble. Dílo zazní 15. listopadu ve slovenské premiéře, unikátní je i prostor konání– rekonstruovaná průmyslová památka Elektrárna Piešťany.

 

6

 

1

 

2

 

3

 

Foto: archiv festivalu

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.