úterý, 10 prosinec 2019 13:09

Na koncertě pro Gabrielu Beňačkovou zazpívá Piotr Beczała

Autor:

Operní pěvkyně Gabriela Beňačková obdrží Cenu Antonína Dvořáka 2019. Na koncertě ve Dvořákově síni Rudolfina při té příležitosti 21. dubna 2020 vystoupí polský tenorista Piotr Beczała. Zazní mimo jiné i árie z Dvořákovy Rusalky, v níž jak Beczała, tak Beňačková účinkovali v newyorské Metropolitní opeře. Cenu převezme sopranistka jako stále aktivní umělkyně; v plánu je, že s Beczałou zazpívají závěrečnou scénu opery.

 

1

 

Gabriela Beňačková byla v Met vůbec první Rusalkou. Během své kariéry opakovaně nadchla v kantátách Antonína Dvořáka, proslula v Janáčkových operách zejména jako Jenůfa a Káťa a nakonec i jako Emilia Marty, stala se ztělesněním Mařenky ze Smetanovy Prodané nevěsty… Při znovuotevření Národního divadla po dlouholeté rekonstrukci zpívala v roce 1983 Libuši. Ještě jako slovenská studentka zvítězila v roce 1969 v Dvořákově pěvecké soutěži v Karlových Varech. Nyní se o ní hovoří jako o jednom z nejkrásnějších sopránů uplynulého půlstoletí.

Milovala a zpívala rovněž Pucciniho a Verdiho a další světový repertoár. Árií „Un di all´azzurro spazio“ Piotr Beczała připomene Giordanovu operu Andrea Chénier, v níž Beňačková zářila jako Maddalena po boku Plácida Dominga.

 

3

 

Mezi gratulanty na pódiu bude v dubnu i klavírista Ivan Klánský, laureát Ceny Antonína Dvořáka z roku 2017. Další členové Rady akademiků, klavíristé Ivo Kahánek, David Mareček a Jan Simon, společně zahrají Mozartův Koncert pro tři klavíry a orchestr F dur. Společně budou reprezentovat Českou filharmonii, předchozí laureáty Ceny Antonína Dvořáka, festival Dvořákova Praha i pořádající Akademii klasické hudby. Celý večer, na který už se prodávají vstupenky, doprovodí Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK, dirigentem má být Marco Boemi.

 

2

 

5

 

4

 

Foto: Akademie klasické hudby

Petr Veber

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispívá do odborných českých hudebních měsíčníků, deníků i časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe do Lidových a Hospodářských novin, publikuje v Týdeníku Rozhlas i na internetu, píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.