úterý, 24 prosinec 2019 10:15

Collegium Marianum vánoční a letní

Autorka:

Posledním koncertem podzimní řady cyklu Barokních podvečerů oslaví narození Jezulátka Collegium Marianum pod vedením Jany Semerádové. Koncert má podtitul Děťátko se narodilo. Soubor zároveň chystá lahůdku už na léto - koncertní provedení Händelovy opery Alessandro Severo s jevištními prvky a světelným designem.

 

4

 

Vánoční program zahájí v neděli 29. prosince v kostele sv. Šimona a Judy v půl osmé písně a kantáty německých autorů i výběr z českých kancionálů opěvující narození Páně. V podání sopranistky Hany Blažíkové, altistky Kamily Mazalové, tenoristy Tomáše Lajtkepa a basisty Jaromíra Noska zazní písně Děťátko se narodilo Jana Josefa Božana, Ein Kind geborn zu Bethlehem Michaela Praetoria, K Ježíškovi, miláčkovi Václava Karla Holana Rovenského nebo písně Adama Michny z Otradovic a Johanna Rosenmüllera. Program završí bohatě instrumentovaná Vánoční kantáta “Das neugeborne Kindelein“ Dietricha Buxtehudeho, kantáta pro sólový soprán a orchestr od Georga Philippa Telemanna, Koncert pro flétnu a hoboj a Vánoční kantáta „Ehre sei Gott in der Hoehe“ Bachova současníka Gottfrieda Heinricha Stölzela.

 

3

 

Už teď má další festival pořádaný Collegiem Marianum - Letní slavnosti staré hudby - jasný a mimořádný program svého závěrečného koncertu. Na začátku srpna zazní v Rudolfinu opera Georga Friedricha Händela Alessandro Severo. Collegium Marianum povede Jana Semerádová. Händelova opera – pasticcio, nebyla nikdy v novodobé historii v Praze uvedena jako celek a v Rudolfinu zazní v koncertním provedení s jevištními prvky. Ústředních pěveckých partů se ujme italský kontratenorista Raffaele Pé coby mladý císař Alessandro a česká sopranistka Hana Blažíková v roli Alessandrovy manželky Salustie. Dvojici doplní Michaela Šrůmová, Dora Rubart-Pavlíková, Sylva Čmugrová a Jaromír Nosek. Na vizuální složce představení se bude podílet také světelný designér Vladimír Malý.

 

5

 

2

 

Foto: Fb souboru

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.