čtvrtek, 09 leden 2020 17:18

Janáčkovo kvarteto v novém koncertním cyklu

Autorka:

Janáčkovo kvarteto zahajuje nový cyklus komorních koncertů. Letos v rámci něj chystá čtyři koncerty v čerstvě rekonstruovaném Janáčkově sále Konzervatoře Brno, první už v úterý 14. ledna. Bude věnován zakládajícímu členovi kvarteta Jiřímu Kratochvílovi, který zemřel 3. ledna 2020 ve věku 95 let. Vzpomenuli jsme ho v prosinci v souvislosti s koncertem na oslavu tohoto jubilea ZDE.

 

58

 

V novém cyklu bude vystupovat nejen pořádající Janáčkovo kvarteto, ale také další komorní tělesa a sólisté, například Stamicovo kvarteto, Ivo Kahánek, Irvin Venyš nebo Martin Opršál. Vedle referenčních skladeb kvartetní literatury, jako je 2. smyčcový kvartet Bedřicha Smetany nebo Leoše Janáčka, zazní také méně známá, ale o to pozoruhodnější díla jako třeba Oktet pro smyčce C dur Georgea Enescua, Klavírní kvintet E dur Ericha Wolfganga Korngolda, úprava Janáčkova Mládí pro smyčcové kvarteto z pera současného českého skladatele Kryštofa Mařatky a další.

 

55

 

Foto: Archiv Janáčkova kvarteta

Veronika Paroulková

Vyrostla v hudebně výtvarné rodině. Vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klavír a klarinet. Od 17 let se věnuje moderování a působí za mikrofonem nebo před televizní kamerou bez přestávky dodnes. Pracovala jako moderátorka na Classic FM (dnes Classic Praha), moderátorka zpravodajství v Radiu City, v ČRo Region a Radiožurnálu, poté vedoucí zpravodajství a publicistiky ČRo Region. Připravovala a moderovala pořad Telefonotéka a přenosy koncertů klasické hudby pro ČRo Vltava, publicistický pořad Proti srsti TV Prima, v České televizi pořady Před půlnocí, Před polednem, Studio 6, Politické spektrum, vědecký pořad Milenium a Zprávy ČT 24. V současné době moderuje Magazín Leonardo pro Český rozhlas Plus. Kromě toho psala články o klasické hudbě pro Divadelní noviny a spolupracuje jako moderátorka i s několika festivaly klasické hudby, s ČT ART, s pořadateli koncertů nebo s vědeckými institucemi. Její zálibou je golf a fotografování, ráda cestuje, chodí v přírodě, tančí nebo lyžuje. Jako koníčka má i vaření, kvalitní vína a gastronomii. A kde to jde, potkáte ji s fenkou Westíka pojmenovanou Mimi podle Pucciniho Bohémy, se kterou tvoří nerozlučnou dvojici. Založení portálu KlasikaPlus.cz považuje za zpečetění svého hlubokého vztahu s vážnou hudbou…

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.