středa, 15 leden 2020 08:40

Soutěž pro nové svatovítské varhany zaujala 47 skladatelů

Autorka:

Zájem provází skladatelskou soutěž ke slavnostnímu uvedení nových varhan Gerharda Grenzinga v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě, kterou loni vyhlásily Hudební nakladatelství Českého rozhlasu a Nadační fond Svatovítské varhany. Přišlo už 47 skladeb, z toho osm zahraničních. Nový nástroj bude představen letos 15. června.


 

2

 

Přihlášení skladatelé měli v rámci soutěže odevzdat jednu samostatnou kompozici psanou pro sólové varhany v délce do deseti minut, a to jedno i vícevětou. Každý autor mohl přihlásit pouze jednu skladbu, která nebyla vydána tiskem ani jinak publikována nebo nakladatelsky vázána. Skladba navíc musela respektovat dispozice a rejstříkování nových varhan. Kompozice, které jsou z důvodů objektivního hodnocení nyní označené pouze číslem, budou v nejbližších dnech předány porotě. Ta během dvou měsíců rozhodne o třech postupujících. Porota bude rozhodovat ve složení: varhaník a pedagog prof. Jan Hora, hudební skladatel a pedagog prof. Ivan Kurz, varhaník a pedagog Josef Popelka, hudební skladatel Jiří Teml a děkan PdF UHK doc. František Vaníček.

 

1

 

Český rozhlas pořídí záznam těchto skladeb a nahrávky vítězných kompozic přednesené na nových varhanách Gerharda Grenzinga umístí na své stránky. O pořadí finalistů rozhodnou v anketě posluchači. Cenami pro autory bude peněžitá odměna a vydání vítězné skladby tiskem v nakladatelství Českého rozhlasu, provedení skladby a rozhlasová nahrávka v katedrále sv. Víta na nové varhany, uvedení nahrávky do digitální distribuce a prezentace ve vysílání Českého rozhlasu.

 

Foto: Archiv KlasikyPlus, FB Svatovítské varhany

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.