pondělí, 24 únor 2020 07:22

Učíme (se) divadlem aneb Originální pohled na klasiku

Autorka:

Ateliér pro divadelní vzdělávání při Národním divadle moravskoslezském nabídne od konce února do konce roku atraktivní program s názvem Učíme (se) divadlem. Je určený učitelům českého jazyka a literatury. V rámci programu postupně zhlédnou ve vybraných divadlech Moravskoslezského kraje devět inscenací, osobně je zkonfrontují s jejich tvůrci a rozeberou na seminářích. Cílem projektu je hledání nových cest reflexe děl světové a české románové nebo dramatické tvorby, které učitelé následně předají svým studentům.

 

301

 

Jako první je v plánu 27. února návštěva představení inscenace Kytice Karla Jaromíra Erbena ve Slezském divadle v Opavě. V činoherním nastudování v režii a dramatizaci Romana Groszmanna uvede divadlo balady Štědrý večer, Svatební košile, Zlatý kolovrat, Polednice a Vodník. Do konce června učitelé uvidí a rozeberou inscenace ostravských divadel - Molièrovu klasickou komedii Lakomec v podání Divadla Mír, Dostojevského Zločin a trest v Komorní scéně Aréna (premiéra bude v březnu a jde o komorní dramatizaci slavného režiséra Andrzeje Wajdy), adaptaci Bulgakovova románu Mistr a Markétka v Divadle Petra Bezruče a Gogolovu satirickou komedii Revizor v podání činohry Národního divadla moravskoslezského.

 

302

 

Pořadatelé zajistí učitelům v ceně kurzovného výhodné vstupenky, jednotlivá představení se budou následně diskutovat přímo s tvůrci inscenace, s uměleckým šéfem souboru, režisérem nebo dramaturgem, a rozebírat na společných seminářích. Návštěvy divadel jsou plánované v běžné hrací době představení. „Naším cílem je hledat možnosti, jak propojit návštěvu divadla s výukou literatury. Na seminářích, které se budou konat vždy týden po návštěvě představení, budeme společně rozebírat inscenaci jak z divadelního hlediska, tak ve srovnání s předlohou – zda skutečně vypovídá o stejných věcech, nebo se soustřeďuje jen na určitá témata, nebo témata na rozdíl od literárního díla posouvá jinam. Podstatou je prozkoumat, jak s návštěvou představení dále pracovat, jak podněcovat studentskou reflexi i kritické myšlení a vypozorované věci zapojit do potřebného kontextu,“ přiblížila lektorka a dramaturgyně Sylvie Vůjtková.

Ateliér při NDM se dlouhodobě snaží přiblížit divadlo veřejnosti, pořádá doprovodné programy k inscenacím Národního divadla moravskoslezského, aktivity pro rodiče s menšími dětmi, kurzy pro děti a mládež. Nově nabízí „Seňor klub“, na který zve do Divadla „12“ legendy ostravských divadel. Koncem srpna bude opět organizovat oblíbenou Letní divadelní školu.

 

300

 

Foto: archivy projektu a NDM

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.