pátek, 24 duben 2020 11:57

Nový festival Horn Fest Praha v alternativní podobě

Autorka:

První ročník festivalu Horn Fest Praha, za kterým stojí dirigent a hornista Radek Baborák, se i přes současná omezení uskuteční v plánovaném termínu od 25. dubna do 3. května. Zazní především v online prostoru a v alternativní podobě se představí i v rámci benefičního koncertu České filharmonie v živém přenosu ČT art.

 

3

 

„Rozhodl jsem se založit festival lesního rohu, který by tento nástroj oslavil, vzbudil zájem mladé generace a zdůraznil fakt, že patří k českému hudebnímu rodinnému stříbru,“ uvedl dirigent a hráč na lesní roh Radek Baborák. Založením hornového festivalu chce odkázat na bohatou hudební tradici tohoto nástroje v českých zemích a také nástroj dále popularizovat. Festival se měl původně konat v pražském Rudolfinu, Lichtenštejnském paláci, Profesním domě a na Pražské konzervatoři. Kvůli pandemii koronaviru se organizátoři rozhodli představit hornové umění nejprve v rámci benefičního koncertu České filharmonie. V živém televizním přenosu ČT art 25. dubna od osmi hodin večer tak zazní v podání hudebníků Českého hornového sboru v čele s Radkem Baborákem a varhaníkem Alešem Bártou například Dvořákovo Largo z Novosvětské v úpravě pro 10 lesních rohů i další skladby v unikátním aranžmá.

 

2

 

Další koncerty se odehrají čistě v online podobě. V pátek 1. května to bude online přenos s názvem Pro Paralelní polis, jehož výtěžek půjde především ve prospěch této neziskové organizace. Zazní hudba z posledního alba Radka Baboráka a jeho Orquestriny, Ježkův Bugatti step nebo Janáčkova Sinfonietta. Online přenos proběhne na profilu FB Paralelní polis a Horn Festu Praha. O den později, 2. května, je ze Sukovy síně Rudolfina plánován další online koncert v podání Pražských komorních sólistů a hornistů Radka Baboráka, Kateřiny Javůrkové a Petra Hernycha. Od šesti hodin zveřejní Mall.tv a FB profil Horn Fest Praha díla Georga Philippa Telemanna, Ludwiga van Beethovena a Georga Friedricha Händela. Závěrečným koncertem bude Nocturno 3. května, kdy od půl deváté z žižkovského Atria zahrají Bachovy skladby Radek Baborák, houslista Milan Al-Ashhab a Baborák Ensemble. Další podrobnosti o koncertech budou aktualizovány na webu hornfestpraha.cz a také na FB profilu festivalu.

 

4

 

„V budoucnu, až pominou veškerá omezení, chceme festival pojmout nejen jako zážitek pro posluchače, ale neměla by chybět ani výuková část pro mladé hornové talenty. Ta se letos nejspíše odehraje v rámci Letní hudební akademie v Kroměříži, jejímž ředitelem je dirigent Tomáš Netopil,“ říká Radek Baborák, který chce o zachování kvality a věhlasu tuzemské hornové školy cíleně pečovat, protože je na co navazovat.

Radek Baborák je také jedním z iniciátorů sbírky Muzikanti na volné noze, díky níž se už podařilo finančně podpořit více než 70 hudebníků, kteří se ocitli ve složité životní situaci v souvislosti s koronavirovou pandemií. Iniciativa mezi ně dosud rozdělila přes 800.000 korun. Více na stránkách www.muzikantivolnanoha.cz.

 

1

 

Foto: archivy festivalu a KlasikyPlus, Baborák Ensemble, Pixabay

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.