sobota, 25 duben 2020 13:08

Festival Forfest CZ se uskuteční v červnu až září

Autor:

Další letošní událostí, nad kterou visel otazník kvůli současné koronavirové pandemii, byl Mezinárodní festival současného umění s duchovním zaměřením Forfest Czech Republic. Jeho centrem je hanácká Kroměříž. Když byl vyhlášen nouzový stav, pořadatelé jednali s umělci alespoň o natočení jejich koncertů bez publika. V současné situaci však bude možné festival uskutečnit takřka klasickým způsobem, ale bez některých zahraničních interpretů a v mírně zúžené verzi.

 

11

 

Letošní jedenatřicátý ročník se uskuteční pouze v Kroměříži, a to v místní Galerii Orlovna, v Muzeu Kroměřížska, chrámu sv. Mořice, chrámu sv. Jana Křtitele, Zahradním ateliéru, Rotundě Květné zahrady, v Sala Terrena zámku Kroměříž a ve Sboru Jana Blahoslava. Začne 14. června a skončí 27. září. Program zahrnuje výstavy, poslechové pořady, koncerty, promítání filmu, seminář i skladatelské kurzy, které povedou významní učitelé kompozice v rámci Postfestu. Vystoupí tam například varhaníci Karel Hiner, Karel Martínek, Hana Ryšavá, houslista Bohuslav Matoušek, flétnistka Lenka Kozderková, violoncellista Štěpán Filípek, klarinetista Jiří Mráz, Matysovo kvarteto, pěvecký sbor Vox Iuvenalis z Brna nebo Brněnský filharmonický sbor ‒ Beseda brněnská. Kromě hudby 20. století zazní i irská moderní hudba, současná hudba Francie nebo slovenská elektroakustická hudba.

Forfest se objevil na mezinárodní scéně v první polovině devadesátých let. Přišel s myšlenkou propojení progresivních snah současné hudby a výtvarného umění, které se novým, aktuálním způsobem dotýkají závažných duchovních témat dějin umění. Zůstal však solitérem v tomto směřování i v následujících dekádách. Dramaturgie reflektuje díla světových autorů v poměrně širokém filozofickém panoramatu doby. Obnovuje se tak prostor pro důležitý dialog mezi uměním a dnešní převážně konzumní společností. Přehlídka je členem asociace European Conference of Promoters of New Music, v roce 2015 získala prestižní Cenu České hudební rady a byla vybrána mezinárodní porotou EFFE Brusel (Europe for Festivals, Festivals for Europe) pro širší evropský projekt EFFE Label 2017‒2018.

 

3

 

Festival pořádá Umělecká iniciativa za osobní záštity římskokatolického olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera. Má záštitu i Ministerstva kultury ČR a dalších významných subjektů.

 

Foto: archiv festivalu, Wikipedie

Petr Vacek

Absolvoval Konzervatoř Pardubice v oborech hra na varhany a dirigování a JAMU v Brně taktéž ve dvou hlavních oborech, a to ve hře na varhany a dirigování orchestru. V rámci toho se věnoval i dirigování sboru, a to u předních českých sbormistrů. Je koncertně činný jako sólista (Teplické varhanní léto, Mezinárodní varhanní festival Zdeňka Pololáníka v České Třebové, Bachův varhanní podzim, Litoměřické varhanní léto), doprovází také sólisty i pěvecké sbory, diriguje orchestry a sbory (Královéhradecký komorní orchestr, Smíšený pěvecký sbor Josef Bohuslav Foerster Přelouč). Obdržel cenu Sbormistr-junior v roce 2013 od Unie českých pěveckých sborů za přínosnou sbormistrovskou činnost. Velmi ho baví také hudební pedagogika, jíž se věnuje na ZUŠ Habrmanova v Hradci Králové. V minulosti účinkoval ve hře Petera Schaffera Amadeus ve Východočeském divadle Pardubice, kde hrál menší roli. Dálkově se věnuje studiu Muzikologie na Univerzitě Palackého v Olomouci.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.