čtvrtek, 30 duben 2020 09:04

Ostravská filharmonie dotáhne sezónu live streamy

Autorka:

Ode dneška nachystala Janáčkova filharmonie Ostrava sérii live streamů. V době, kdy není možné zajistit obvyklý orchestrální provoz, se tak někteří členové orchestru vystřídají v sérii přímých přenosů. Na dnešním koncertě vystoupí soubor Benda Quartet a zahraje Smyčcový kvartet e moll Felixe Mendelssohna Bartholdyho. Komorní koncerty svých členů zatím filharmonie plánuje uvádět až do 11. června.

 

0

 

Online komorní koncerty streamuje ostravská filharmonie na svém Facebooku už od 16. dubna. Zveřejňuje je v obvyklé době svých koncertů, tedy vždy ve čtvrtek od sedmi hodin. Dnes večer zazní v podání souboru Benda Quartet Smyčcový kvartet e moll op. 44  č. 2 Felixe Mendelssohna Bartholdyho. Soubor tvoří přední hráči Janáčkovy filharmonie, houslisté Jakub Černohorský a Petr Grabovský, violista Petr Benda a violoncellista Tomáš Svozil. Jásavá hudba z Mendelssohnova šťastného období, krátce po vytoužené svatbě, má osobitou koncepci, precizní formu a strhující dramatický výraz.

 

44

 

Na programu následujícího koncertu ve čtvrtek 7. května je Geminianiho Sonáta e moll pro hoboj a varhanyFaurého Elegie c moll pro violoncello a klavír op. 24Sonáta g moll pro hoboj a varhany Georga Philippa Telemanna nebo Allegro appasionato op. 43 Camille Saint-Saense. Účinkovat budou hobojista Dušan Foltýn a violoncellista Ivo Fišer, jako hosté se přidají klavíristka Radana Foltýnová a varhaník Tomáš Thon. Následující čtvrtek 14. května zazní Händelova Sonáta pro dvě violoncella a klavír op. 2 č. 8Haydnovo Klavírní trio a Beethovenových Sedm variací Es dur v podání violoncellistů Jiřího Hanouska a Lukáše Novotného, houslistky Lenky Hejnešové a hostující klavíristky Elišky Novotné. Komorní tvorbu pro dechové nástroje nebo housle s doprovodem harfy představí 21. května klarinetista Daniel Svoboda, flétnistka Petra Olajcová, houslista Petr Benda a harfistka Kateřina Bendová. Na jejich vystoupení naváže 28. května koncert s díly Roberta Schumanna a Josefa Suka v podání houslisty Petra Bendy, violoncellisty Ivo Fišera a hostujícího klavíristy Alexandra Starého. Začátek června pak bude patřit smyčcovým nástrojům a smyčce společně s flétnou a klavírem také celý cyklus 11. června zakončí.

 

3

 

Hudebníci zkoušejí nyní odděleně na základě rozpisu, který omezuje pohyb v prostorách Janáčkovy filharmonie. Bezpečnostní vzdálenost dodržují kromě hudebníků i zvukaři a osvětlovači, všichni zúčastnění mají roušky, s výjimkou hráčů na dechové nástroje. Klavír bude po každém hráči vydesinfikován.

 

Foto: Fb Janáčkovy filharmonie Ostrava

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.