středa, 20 květen 2020 11:51

Festival v Salcburku bude, v Bregenzu ne

Autor:

Salcburský festival oznámí během června náhradní podobu letošního letního programu. Bregenzer Festspiele, druhá největší prázdninová hudební přehlídka v Rakousku, však pro letošek program zcela ruší.

 

0

 

Pravidla pro kulturní akce, jejichž konání bylo kvůli pandemii zmrazeno, se budou v Rakousku podle pokynů spolkové vlády od června postupně rozvolňovat. V srpnu by tedy zřejmě mělo už být možné pořádat koncerty až pro tisíc diváků, pokud organizátoři doloží řešení potřebných hygienických opatření. Pořadatelé Salcburského festivalu se proto rozhodli nevzdat se pro tento „mimořádně náročný rok“ a na srpen připraví alespoň modifikovaný program. Slavnosti se stoletou historií měly začít 18. července a trvat do konce srpna.

 

1

 

Alternativu představí správní radě festivalový tým poté, až se ještě vyjasní přesné podmínky, za kterých opravdu bude možné zkoušky a představení konat. Předpokládá se, že veřejnost se dozví nový program během června. Vedení Salzburger Festspiele se v té souvislosti nechalo slyšet, že strategie nezrušit předčasně celý festival, ale čekat na vývoj pandemie a stanovit si jako nejzazší termín pro rozhodnutí 30. květen, byla správná.

Festival v Bregenzu, jehož hlavním lákadlem je operní scéna na Bodamském jezeře pro sedm tisíc diváků, naopak letos v létě vůbec nebude. Organizátoři se však v minulých dnech rozhodli, že sérii 26 představení Verdiho Rigoletta přesunou na rok 2021 a že o rok posunou i letošní plánované nastudování zřídka hrané opery Nero od Arriga Boita. Ta měsíční festival ve vnitřním sále Festspielhausu 21. července 2021 otevře. Na Bregenzer Festspiele by měl jako každoročně spoluúčinkovat v operách Pražský filharmonický sbor.

 

3

 

Foto: archivy Salzburger Festspiele a Bregenzer Festspiele

Petr Veber

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispívá do odborných českých hudebních měsíčníků, deníků i časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe do Lidových a Hospodářských novin, publikuje v Týdeníku Rozhlas i na internetu, píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.