pátek, 29 květen 2020 10:12

Concertino Praga 2021 ve dvou kategoriích, přihlášky otevřeny

Autorka:

55. ročník mezinárodní Dvořákovy rozhlasové soutěže pro mladé hudebníky Concertino Praga otevírá v těchto dnech registraci pro nové soutěžící. Pro rok 2021 se mohou přihlásit hráči ve dvou kategoriích: hra na sólový nástroj a komorní hra. Soutěž vypisují společně Český rozhlas a Akademie klasické hudby. Přihlášky je možné podávat přes webové stránky Českého rozhlasu do 31. ledna 2021.

 

1

 

Hodnocení přihlášených sólových nahrávek proběhne ve třech kolech. O finalistech rozhodne anonymně mezinárodní porota v prvních dvou kolech. Do třetího kola postoupí čtyři finalisté. Komorní hru posuzuje porota v prvním kole anonymně. Druhé, finálové kolo pak je už veřejné. Finálová soutěžní kola se uskuteční před publikem v rámci mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha 17. a 18. září. Absolutní vítězové v každé kategorii získají možnost natočit vlastní propagační nahrávku v Českém rozhlase. Díky podpoře rodinné nadace Karel Komárek Family Foundation a dalších partnerů obdrží nejlepší sólisté a komorní soubory od Akademie klasické hudby stipendia ve výši 5 000, 2 800 a 1 700 eur pro své další vzdělávání na interpretačních kurzech nebo na nákup nového nástroje. Ti nejlepší sólisté a soubory se poté během září představí na tradičním Jihočeském festivalu Concertino Praga.

 

2

 

Věkový limit soutěžících se v kategorii sólová hra liší podle nástroje: v oborech housle, klavír, violoncello, cembalo, akordeon, harfa a kytara se mohou soutěže zúčastnit hudebníci, kteří v době konání finálového kola, tedy 18. září 2021, nepřesáhnou věkový limit 16 let. V oborech flétna, hoboj, klarinet, fagot, trubka, lesní roh, saxofon a trombón mohou přihlášku podat hráči do 17 let. V kategorii komorní hra v obsazení duo až sexteto se mohou soutěže zúčastnit hudebníci, kteří v době konání finálového kola, tedy 17. září 2021, nepřesáhnou průměrný věk 20 let.

 

3

 

I přesto, že se v  roce 2020 soutěže účastní pouze sólisté, komorní hra není na Concertino Praga ničím neobvyklým. „Ročník 2021 naváže vedle sólových oborů na tradici soutěžení v komorní hře. Ta byla vždy pýchou české interpretační školy a Concertino Praga historicky přivedlo na pódium zárodky budoucích světových komorních souborů. Doufáme, že se podaří v nadcházejícím ročníku tuto tradici posílit,“ uvedl intendant Akademie klasické hudby Jan Simon„Za Český rozhlas dodávám, že souběh dvou kategorií bude po organizační stránce trochu výzvou a uvidíme, zda to nebude znamenat tříštění sil i pro soutěžící. Z posledních let máme zkušenosti, že po zážitku z naší soutěže a koncertního turné na jihu Čech se nám soutěžící vracejí jako členové komorních souborů či opačně,“ shrnuje Kateřina Konopásková, ředitelka Výroby Českého rozhlasu.

 

Foto: Fb soutěže, Peter Ganzgluck

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.