čtvrtek, 18 červen 2020 11:34

Jan Fišer novým koncertním mistrem České filharmonie

Autorka:

Novým koncertním mistrem České filharmonie se od září stane Jan Fišer, současný koncertní mistr PKF – Prague Philharmonia. Připojí se tak k Janu Mráčkovi a Jiřímu Vodičkovi. Jan Fišer loni na podzim úspěšně prošel konkurzem a na pozici takzvaného čekatele orchestru teď nahradí Olgu Šroubkovou, které orchestr po roční zkušební době neodhlasoval definitivu. Odcházející Josef Špaček bude s Českou filharmonií nadále spolupracovat jako hostující koncertní mistr a umělecký partner orchestru.

 

2000

 

Novým koncertním mistrem České filharmonie se od září stane Jan Fišer, současný koncertní mistr PKF – Prague Philharmonia. Připojí se tak k Janu Mráčkovi a Jiřímu Vodičkovi. Jan Fišer loni na podzim úspěšně prošel konkurzem a na pozici takzvaného čekatele orchestru teď nahradí Olgu Šroubkovou, které orchestr po roční zkušební době neodhlasoval definitivu. Odcházející Josef Špaček bude s Českou filharmonií nadále spolupracovat jako hostující koncertní mistr a umělecký partner orchestru.

„Jan Fišer je vynikající houslista, a proto jsem rád, že doplní tým našich skvělých koncertních mistrů. Zároveň věřím, že s Janem Mráčkem a Jiřím Vodičkou bude dobře spolupracovat a najde společnou řeč i s celým orchestrem. Pokud se nic nezmění a koronavirus se na podzim nevrátí, usedne Jan Fišer poprvé na první židli 14. září na koncertě Dvořákovy Prahy pod taktovkou našeho hlavního hostujícího dirigenta Jakuba Hrůši,“ říká Robert Hanč, generální manažer České filharmonie zodpovědný za koncertní činnost.

„Na spolupráci s Českou filharmonií se velice těším a je pro mě obrovská čest být součástí »první dámy« naší hudební scény. Je to však také závazek, přihlédneme-li k historii i současnosti orchestru, který je nanejvýš motivující. Také věřím, že se plně zúročí mých 17 let strávených na stejném postu v PKF – Prague Philharmonia,“ doplňuje Jan Fišer.

Jan Fišer patří mezi přední mladé české houslisty, uspěl v mnoha soutěžích. Vedle činnosti koncertního mistra spolupracuje s řadou orchestrů jako sólový hráč, působí na zahraničních festivalech ve Švýcarsku, ve Španělsku nebo v USA. Intenzivně se věnuje i komorní hře. Spolu s klavíristou Ivo Kahánkem a violoncellistou Tomášem Jamníkem tvoří Dvořákovo trio, které se řadí mezi přední české komorní soubory. Je jedním z mentorů akademie MenArt a pravidelně působí i na hudebních kurzech. Své první houslové kroky začínal pod vedením Hany Metelkové, později studoval na Pražské konzervatoři u prof. Jaroslava Foltýna. V roce 2003 absolvoval ve třídě koncertního mistra Pittsburgh Symphony Orchestra Andrése J. Cárdenese na Carnegie Mellon University – School of Music v USA.

 

20001

 

Po roční zkušební době bude o setrvání Jana Fišera na pozici koncertního mistra hlasovat celý orchestr. Pokud uspěje, dostane definitivu a zároveň možnost podílet se na vybraných projektech jako sólista, komorní hráč nebo umělecký vedoucí Komorního orchestru České filharmonie, jak je u koncertních mistrů prvního českého orchestru běžné. V té souvislosti se tak posluchači mohou těšit už 14. září na Jana Mráčka v roli sólisty, vystoupí na festivalu Dvořákova Praha v Beethovenově Houslovém koncertu nebo 14. až 16. dubna příštího roku v Janáčkově Putování dušičky, v obou případech pod taktovkou Jakuba Hrůši. A Jiří Vodička vystoupí na trojici koncertů 8. až 10. dubna příštího roku v Korngoldově Houslovém koncertu s dirigentem Tomášem Netopilem. Jan Mráček a Jiří Vodička spolu s koncertním mistrem v nástrojové skupině violoncell Václavem Petrem zahrají i na Novoročním koncertu 1. ledna 2021. Role uměleckého vedoucího Komorního orchestru České filharmonie se 17. září na Dvořákově Praze v programu složeném z děl Suka, Martinů a Dvořáka zhostí Josef Špaček.

 

Foto: Fb Dvořákova tria

Veronika Paroulková

Vyrostla v hudebně výtvarné rodině. Vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klavír a klarinet. Od 17 let se věnuje moderování a působí za mikrofonem nebo před televizní kamerou bez přestávky dodnes. Pracovala jako moderátorka na Classic FM (dnes Classic Praha), moderátorka zpravodajství v Radiu City, v ČRo Region a Radiožurnálu, poté vedoucí zpravodajství a publicistiky ČRo Region. Připravovala a moderovala pořad Telefonotéka a přenosy koncertů klasické hudby pro ČRo Vltava, publicistický pořad Proti srsti TV Prima, v České televizi pořady Před půlnocí, Před polednem, Studio 6, Politické spektrum, vědecký pořad Milenium a Zprávy ČT 24. V současné době moderuje Magazín Leonardo pro Český rozhlas Plus. Kromě toho psala články o klasické hudbě pro Divadelní noviny a spolupracuje jako moderátorka i s několika festivaly klasické hudby, s ČT ART, s pořadateli koncertů nebo s vědeckými institucemi. Její zálibou je golf a fotografování, ráda cestuje, chodí v přírodě, tančí nebo lyžuje. Jako koníčka má i vaření, kvalitní vína a gastronomii. A kde to jde, potkáte ji s fenkou Westíka pojmenovanou Mimi podle Pucciniho Bohémy, se kterou tvoří nerozlučnou dvojici. Založení portálu KlasikaPlus.cz považuje za zpečetění svého hlubokého vztahu s vážnou hudbou…

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.