čtvrtek, 27 srpen 2020 16:10

Na pěti koncertech olomouckého festivalu zahrají varhaníci z pěti zemí

Autor:

Dvaapadesátý ročník Mezinárodního varhanního festivalu v Olomouci přivítá během září interprety z tuzemska a ze čtyř dalších zemí. Třímanuálové varhany z dílny bratří Riegrů v katedrále sv. Václava rozezní varhaníci Karel Martínek, Američan Nathan J. Laube, Rus Timur Chaliullin a Francouz Vincent Dubois. V chrámu Panny Marie Sněžné zahraje německý varhaník Bernhard Klapprott, který se během koncertu představí i jako hráč na cembalo. Festival připomene 150. výročí narození francouzského varhaníka a skladatele Louise Vierna a vzpomene i svého zakladatele Antonína Schindlera.

 

1

 

Celkem pět koncertů přichystal letošní 52. ročník olomouckého varhanního festivalu. V průběhu čtrnácti dnů představí od čtvrtka 3. září do 17. září na nových místech - v katedrále sv. Václava a v chrámu Panny Marie Sněžné – renomované varhaníky z Evropy, Ruska a USA. „V účinkujících sólistech se zrcadlí váha a prestiž, které se náš varhanní festival ve světě těší. V rámci tradičního počtu pěti festivalových koncertů tak vystoupí varhaníci z pěti zemí, kteří již zavítali na kůry takových kostelů a katedrál, jako jsou například katedrály v Turíně, Antverpách a Gentu, Notre-Dame v Paříži, dóm sv. Štěpána ve Vídni či katedrála sv. Pavla v Londýně,“ říká o letošních hostujících umělcích ředitel Moravské filharmonie Olomouc Jonáš Harman.

Varhany z dílny bratří Riegrů na hlavním kůru olomoucké katedrály sv. Václava pocházejí z roku 1886, mají tři manuály a 50 znějících rejstříků. Na zahajovacím koncertě je za doprovodu Žesťového souboru Moravské filharmonie Olomouc rozezní varhaník a dramaturg festivalu Karel Martínek. Zazní například Triumfální pochod pro varhany a žesťové nástroje Sigfrida Karg-Elerta, Hrdinská poema pro varhany a žesťové nástroje Marcela Duprého, Pět versetů na Victimae paschali Thierryho Escaicha nebo díla Luise Vierna, na jehož 150. výročí narození se festival letos zaměřuje.

 

5

 

V pondělí 7. září se na stejném místě představí americký varhaník a držitel prestižní ceny Grammy Nathan J. Laube. Zahraje Varhanní sonátu č. 3 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Sonátu c moll „94. žalm“ Julia Reubkeho, dále Vierneho Měsíční svit z 24 fantazijních kusů op. 53 a pak i Chaconne cis moll Franze Schmidta.

 

6

 

Ve středu 9. září zazní v katedrále transkripce skladeb ruských skladatelů Aleksandra Grečaninova, Sergeje Tanějeva, Dmitrije Šostakoviče, Petra Iljiče Čajkovského a Modesta Petroviče Musorgského v podání Timura Chaliullina, umělce z Ruska, který předvede i svou autorskou tvorbu.

 

4

 

V pondělí 14. září se olomoucký festival přesune do kostela Panny Marie Sněžné. Na dvoumanuálový nástroj s 28 rejstříky z roku 1730 z dílny králického varhanáře Johanna Gottfrieda Halbicha mladšího zahraje německý varhaník a cembalista Bernhard Klapprott. Během koncertu vystřídá oba nástroje v dílech Johanna Sebastiana Bacha, Johanna Pachelbela, Dietricha Buxtehudeho a Georga Muffata.

 

2

 

Závěrečný koncert bude patřit návratu do olomoucké katedrály sv. Václava a titulárnímu varhaníkovi pařížské katedrály Notre-Dame Vincentu Duboisovi. Program festivalu symbolicky zakončí vlastní improvizace na jméno Louis Vierne a skladby Johanna Sebastiana Bacha, Camilla Saint-Saënse, Césara Francka, Marcela Duprého, Thierryho Escaicha a Charlese-Marie Widora.

 

3

 

Foto: archiv MVF, Klara Beck

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.