čtvrtek, 03 září 2020 08:32

Příští středu se hraje obnovená inscenace Pucciniho Tosky ve Státní opeře

Autor:

Opera Národního divadla, Státní opera, Mecenášský klub Národního divadla a Bohemian Heritage Fund uvedou v příštím týdnu obnovenou inscenaci opery Tosca Giacoma Pucciniho. Představení Státní opery, které využívá legendární výpravu Josefa Svobody z období Velké opery 5. května (dnes Státní opery), je naplánováno na středu 9. září od 19 hodin. Hlavní hrdinku ztvární sopranistka Petra Alvarez Šimková, Maria Cavaradossiho tenorista Pavel Černoch, Scarpiu polský barytonista Krzysztof Szumański, Angelottiho basista Pavel Švingr, Spolettu slovenský tenorista Amir Khan, role Kostelníka se ujme basista Ivo Hrachovec a do role Sciarroneho produkce obsadila barytonistu Oldřicha Kříže.

 

0

 

„Premiéra této Tosky se uskutečnila 4. 5. 1947, šest dní před 27. narozeninami Josefa Svobody. Jeho výpravu, která patří k nejvýznamnějším scénografickým činům českého poválečného divadla, obnovil v červnu 1999 žák prof. Josefa Svobody a tehdejší ředitel Státní opery Praha Daniel Dvořák. Věrná kopie výpravy, vytvořená ovšem již moderními technologiemi, přispěla k mimořádné popularitě této inscenace,“ uvádějí pořadatelé a dodávají: „S nadšeným ohlasem byla přijata také při hostování Státní opery Praha v Japonsku se slavnými sopranistkami Marií Guleghinou a Évou Marton v titulní roli (2003) a v Salcburku (2006).“ Uvedením této výpravy uctí Státní opera sté výročí narození Josefa Svobody, které připadlo na květen tohoto roku.

Režie, s přihlédnutím k původní koncepci Karla Jerneka, se ujal Martin Otava a kostýmy vytvořil Josef Jelínek. Sbor, Orchestr Státní opery a Kühnův dětský sbor bude řídit britský dirigent žijící v Německu Hilary Griffiths. Ten je od roku 2019 uměleckým ředitelem Eutiner Festspiele. Zastával místa generálního hudebního ředitele Symfonického orchestru a opery v Řezně, byl šéfdirigentem ve Státní opeře Praha, hudebním ředitelem opery v Oberhausenu, šéfdirigentem Opery v Kolíně nad Rýnem (a ředitelem Operního studia) a hudebním ředitelem Eutiner Festspiele (1991–2006) a Wuppertaler Bühnen (2009–2012).

Tosca se během podzimu bude hrát ještě několikrát. Víc k tomu v rozhovoru s Pavlem Černochem

 

Foto: Národní divadlo Praha

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.