úterý, 08 září 2020 11:51

Victoria Ensemble v pátek na Novoměstské radnici: Křik Paříže, zpěv Londýna

Autor:

V unikátním crossover projektu Křik Paříže, zpěv Londýna se sejde vokální část souboru Victoria Ensemble se skotskou výtvarnicí Frances Sander. Hudební setkání představí francouzské chansony a anglické madrigaly 16. století a půjde o premiéru. Místem konání koncertu bude tento pátek 11. září od 19:30 hodin Velký sál pražské Novoměstské radnice.

 

5

 

Těleso přednese skladby Clémenta Janequina, nekonvenčního autora francouzských renesančních písní, a Johna Dowlanda, nejvýznamnějšího představitele anglické hudební renesance. Zpěváky doprovodí na improvizovanou perkusní soustavu renomovaný bubeník a skladatel Jan Šikl. Alternativní výtvarnice Frances Sander bude pomocí speciální techniky vytvářet živou digitální malbu na téma interpretovaných skladeb, která bude promítána na stěnu za umělce.

„Z enormního množství překrásných chansonů Clémenta Janequina výrazně vyniká několik programních. Ve skladbách, jako například ‚La Guerre‘ (Válka), ‚Le chant des oiseaux‘ (Zpěv ptáků) nebo ‚Les cris de Paris‘ (Křik Paříže), zpracovává autor dané téma pomocí smyšlených slov, citoslovcí a různých zvuků. Nic podobného nenajdeme v evropské hudbě ani celá staletí po něm – Janequin opravdu výrazně překročil svoji dobu,“ přibližuje zpěvačka a umělecká vedoucí souboru Viktorie Dugranpere a dodává: „Tyto skladby místy vytváří dojem moderního voicebandu s prvky beatboxu, což mě inspirovalo k přímému propojení s naší dobou – příběh těchto fascinujících skladeb bude odvyprávěn digitální malbou v reálném čase. A protože v těchto písních je klíčový rytmus, pozvali jsme si na pomoc ještě perkusionistu, který nás doprovodí hrou na nečekané předměty. Jako protipól ke svéráznému Janequinovi stavíme melancholicky líbezného Dowlanda, o bezmála osm desítek let mladšího, v jehož skladbách je zcela naopak zásadní melodie a básnický text.“

 

 

Křik Paříže, zpěv Londýna je prvním ze série pěti abonentních koncertů pražské sezóny 2020/21 souboru a bude ho reprezentovat osm pěvců a cappella. Z nich například Tereza Zimková, Monika Jägerová, Ondřej Holub či Václav Jeřábek. „Do Janequina a jeho nadčasového díla jsem se zamilovala již v roce 2012 při svých studiích na Sorbonně, ale až nyní mi v hlavě uzrál tento program. Už jen ze samotného pracovního procesu jsem nadšená – nemůžeme se dočkat premiéry!“ doplňuje Viktorie Dugranpere.

Příští koncert s názvem Reichenauer znovuobjevený se bude konat 21. listopadu v sále Bohuslava Martinů na pražské HAMU, a to ve spolupráci s renomovaným barokním orchestrem Musica Florea pod taktovkou Marka Štryncla.

 

3

 

Foto: archiv a fb souboru, Barka Fabiánová

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.