čtvrtek, 10 září 2020 13:14

Collegium 1704 & Collegium Vocale 1704 na Slavnostním koncertu česko-německé vzájemnosti v Konojedech

Autor:

Obnovený kostel Nanebevzetí Panny Marie v Konojedech u Úštěka bude v neděli 13. září od 15 hodin místem Slavnostního koncertu česko-německé vzájemnosti, jedinečné události přesahující svým významem hranice regionu. V prostoru s výjimečnou atmosférou a jedinečnou akustikou zazní díla Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händela a Jana Dismase Zelenky v podání Collegia 1704 a Collegia Vocale 1704 se sopranistkou Terezou Zimkovou pod taktovkou dirigenta Václava Lukse.

 

2

 

Tento koncert vrací vysokou kulturu tam, kde byla doma – do kostela v Konojedech postaveného předním mužem českého baroka, hrabětem Šporkem. „Při koncertě vzpomeneme také na myslitele, faráře a českého obrozence Vincence Zahradníka, jehož 230. výročí narození si letos připomínáme. Ve zvláštní době nejistoty nese podle pořadatelů koncert důležité poselství vzájemnosti a porozumění,“ uvádí soubor a Ilona Rožková z Centra Vincence Zahradníka spolu s Tomášem Hlaváčkem ze Společnosti pro obnovu památek Úštěcka doplňují: „Uvědomme si, jakou hodnotu máme v sousedství, jací lidé tu byli před námi a jak cenné je setkat se a naslouchat nejdříve excelentnímu uměleckému výkonu a pak sobě navzájem.“

 

7

 

Na koncertě se setkají významní představitelé České republiky a Spolkové republiky Německo. Hudební setkání se koná u příležitosti obnovy pozdně barokního kostela Nanebevzetí Panny Marie v Konojedech, který patří k význačným architektonickým památkám regionu a díky revitalizaci se stal důležitým místem kulturních aktivit a setkání. Dílo Vincence Zahradníka, významné osobnosti regionu a prvního česky píšícího filozofa působícího v oblasti severozápadních Čech, je pevně ukotveno v hodnotách vycházejících z historické propojenosti české a německé kultury ve středoevropském prostoru.

Vincenc Zahradník na úrovni učence ovládal oba někdejší zemské jazyky a o probouzející se češtině tvrdil, že se její pomocí dají vyjádřit myšlenky, které se v němčině vyjadřují daleko hůř. Zahradník byl vlídným optimistou, který si přál rozmnožení obecného dobra. Dobové i pozdější národnostní konflikty mu byly cizí a domníval se, že se dají odstranit vírou a vzděláním. Výročí jeho narození je proto příležitostí pro oslavu česko-německé vzájemnosti, přátelství i sousedství v souvislostech nejen historických, ale i v kontextu moderní Evropy,“ říká Ilona Rožková. Osud tohoto významného myslitele je aktuální i v souvislosti s událostmi posledních měsíců – Vincenc Zahradník zemřel na následky ošetřování nakažených při tyfové epidemii. Věděl, jaké nebezpečí mu hrozí, ale zaopatření nemocných, aby mohli být spaseni, považoval za jednu ze základních kněžských povinností, důležitějších než život. Vincenc Zahradník je příkladem člověka, který se ve své době a ve své roli postavil k epidemii čelem. Pořadatelé se domnívají, že v letošním roce si právě on zaslouží zvláštní pozornost a úctu.

 

10

 

První koncert sezóny 2020/21 Collegia 1704 a Collegia Vocale 1704, kterou tentokrát zahajuje soubor výjimečně již v září, se uskuteční v sobotu 19. 9. v 19:30 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina. Na programu bude stěžejní dílo Georga Friedricha Händela, oratorium Mesiáš. Jako sólisté vystoupí sopranistka Tereza Zimková, altistka Markéta Cukrová, tenorista Jaroslav Březina a basových sól se ujme Roman Hoza.

 

11

 

Foto: Petra Hajská, Wikipedia, Fb souboru

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.