pátek, 11 září 2020 09:01

Inaugurační koncerty Tomáše Braunera s FOK

Autor:

Inauguračním koncertem Tomáše Braunera, který převezme šéfdirigentskou taktovku, zahájí sezónu Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK. Ve středu a ve čtvrtek 16. a 17. září v Obecním domě zazní Pražský karneval Bedřicha Smetany, pak Beethovenův Trojkoncert pro klavír, housle, violoncello a orchestr C dur, který přijede zahrát Maisky Trio, tedy slavný violoncellista Mischa Maisky se svou dcerou Lily a synem Saschou. Vrcholem večera pak bude 1. symfonie Bohuslava Martinů. Právě jeho dílo je velkou vášní Tomáše Braunera.

 

100

 

„Program zahajovacího koncertu nového času je typický pro tohoto dirigenta a pro tuto sezónu. Smetana klasik, ale neklasická skladba, a navíc věnovaná Praze. Beethovenův Trojkoncert jako úcta k tradici, navíc s mistrem Mischou Maiskym a jeho sehranými potomky, s Mischou Maiskym jako věrným průvodcem našich šéfdirigentů. A jako vrchol Bohuslav Martinů, kterého má Tomáš Brauner přímo v erbu,“ říká k programu dramaturg orchestru Martin Rudovský.

Tomáš Brauner patří k vyhledávaným dirigentům své generace. Od září 2018 je šéfdirigentem Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně a hlavním hostujícím dirigentem Plzeňské filharmonie. Předtím zastával funkci šéfdirigenta Plzeňské filharmonie a působil také jako hlavní hostující dirigent Symfonického orchestru Českého rozhlasu v Praze. Pravidelně rovněž spolupracuje s evropskými symfonickými orchestry a operními domy, protože se věnuje také dirigování oper a baletu. V roce 2010 se stal laureátem Mezinárodní dirigentské soutěže Dimitrise Mitropoulose v Aténách.

 

102

 

„Není inaugurace jako inaugurace. Jistě, ten první oficiální koncert je skutečně speciální, vždyť je to oficiální navázání na Václava Smetáčka, Jiřího Bělohlávka, Petra Altrichtera, Jiřího Kouta a všechny ostatní osobnosti, které třímaly v takřka devadesátileté historii orchestru šéfdirigentskou taktovku. S orchestrem formátu FOK je ale každý koncert inaugurací, uměleckým zážitkem par excellence. A na to se moc těším,“ popisuje Tomáš Brauner.

Před druhým koncertem 17. 9. se uskuteční ještě setkání s umělci od čtvrt na sedm v salonku Cukrárna Obecního domu.

 

Foto: Jan Kolman, archiv Filharmonie Plzeň

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.