pátek, 25 září 2020 08:54

Zemlinského kvarteto dnes oslaví čtvrtstoletí existence

Autor:

25 let aktivního hudebního života dnes oslaví Zemlinského kvarteto. Od půl osmé večer připravilo ve Velkém sále Městské knihovny v Praze koncert, kterým své jubileum připomene. Jedná se o náhradní termín za 1. dubna. Jako hosté vystoupí houslista David Kalista a Penguin Brass Quartet a zatančí i Pražský komorní balet.

 

23

 

„Uslyšíte skladby, které náš soubor uváděl ve svém raném období, například Beethovenův kvartet op. 18/3 nebo Kvartetní větu Franze. Schuberta, která byla na programu prvního celovečerního koncertu souboru 19. dubna 1995,“ přiblížil violista Zemlinského kvarteta Petr Holman. Připraveny jsou také videoprojekce a několik děl současného skladatele L. A. Buše.

Zemlinského kvarteto tvoří houslisté František Souček a Petr Střížek, violista Petr Holman a violoncellista Vladimír Fortin. Zvítězilo na mezinárodní soutěži smyčcových kvartet v Bordeaux, je laureátem Pražského jara a mezinárodních soutěží smyčcových kvartet v kanadském Banffu a v Londýně, kde zároveň získalo Cenu publika a zvítězilo i na dalších kvartetních soutěžích. V roce 2005 byla souboru udělena Cena Českého spolku pro komorní hudbu a v roce 2009 cena Nadace Alexandra Zemlinského ve Vídni. Jeho sada čtyř CD s Dvořákovou ranou kvartetní tvorbou získala prestižní francouzské ocenění „Diapason d´Or“. Jméno skladatele Alexandera Zemlinského přijalo kvarteto v prosinci 2005, do té doby, od r. 1994 vystupovalo pod názvem Penguin Quartet.

 

24


Foto: Ilona Sochorová

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.