pátek, 02 říjen 2020 11:59

Janáček Brno pokračuje s upraveným programem

Autorka:

Přesunuté termíny, zrušené inscenace nebo náhradní program – tak reaguje právě probíhající festival Janáček Brno na nová vládní opatření. Nejbližším a posledním operním vrcholem festivalu bude 3. a pak hned 4. října inscenace Její pastorkyně s Karitou Mattilou v roli Kostelničky. Další opery se ruší, konkrétně premiéra Řeckých pašijí (ta je zatím přeložena na 20.10.) a Salome, kterou měla přivézt Maďarská státní opera. Koncertní řada zůstane z velké části zachována kromě vokálních děl. Závěrečný koncert Bamberských symfoniků 16. října se bude živě streamovat z koncertní síně v Bamberku, a to do hlediště Janáčkova divadla, na webu festivalu a na webu Bamberských symfoniků.

 

555

 

Jeden z hlavních bodů letošního programu – inscenace Její pastorkyně se sopranistkou Karitou Mattilou v roli Kostelničky, ohrozil nouzový stav jen z části. Zítřejší první představení se tedy bude konat podle plánu a druhé, které nová opatření ohrozila, se podařilo přesunout na nedělní termín 4. října také v 19 hodin v Janáčkově divadle. Půjde tak o poslední festivalové operní představení letošního ročníku. V týdnu od 5. října začne platit zákaz zpěvu a další opery muselo divadlo zrušit, odpadá tak premiéra Řeckých pašijí Bohuslava Martinů v režii Jiřího Heřmana, premiéry studentů JAMU S.A.M.P.O. a hostování Maďarské státní opery s inscenací Salome Richarda Strausse.  Zatím se hledají nové termíny, které budou oznámeny do konce festivalu.

„Přeji si, aby nás hudba i nadále provázela tímto těžkým obdobím. Buďte s námi!“ řekl Jiří Heřman, umělecký šéf Janáčkovy opery. Místo Salome tak 10. října zazní mimořádný koncert Orchestru Janáčkovy opery NdB pod vedením dirigenta Roberta Kružíka s programem z děl Leoše Janáčka a Richarda Strausse, speciálním hostem bude houslista Josef Špaček. V plánu je také live stream koncertu předního českého souboru Pavel Haas Quartet, a to 11. října od 11 hodin.

 

178

 

Koncertní řadu festival zatím plánuje z velké části odehrát, ale program musel být upraven s ohledem na plánovaná vokální díla. Závěrečný koncert Bamberských symfoniků 16. října se odehraje v „jarním“ režimu, tedy formou live streamu z koncertní síně v Bamberku Uvidí ho diváci v hledišti Janáčkova divadla a návštěvníci webu festivalu a Bamberských symfoniků. Šéfdirigent orchestru Jakub Hrůša k tomu doplňuje: „Návštěva festivalu Janáček Brno s Bamberskými symfoniky v mém rodném městě pro mě i můj orchestr znamenala klíčový projekt sezony, do kterého jsme v tvorbě programu i v jeho přípravě vkládali mnoho úsilí a emocí. Zdravotní situace v České republice nám ale bohužel znemožnila se do Brna s celým orchestrem fyzicky dostat. Přesto budeme z vlastní iniciativy a s velkým porozuměním vedení festivalu pro naše publikum hrát. Jsem šťasten, že navzdory nepřízni situace se nám podařilo zorganizovat virtuální živý streaming nezměněného programu. Vložíme do jeho provedení v Bamberku vše a budeme v duchu na dálku plně s vámi v České republice. Nadčasová hudba Leoše Janáčka a Richarda Strausse nám pomůže vzdálenost překlenout."

 

245

 

Divadlo také divákům vrátí nebo vymění lístky. Pokud jde o úplně zrušené představení, peníze za vstupenky zakoupené on-line budou automaticky vráceny na účet, ze kterého byly zakoupeny, a pokud si je diváci koupili v zákaznickém centru, mohou je přijít vrátit právě tam nebo se domluvit elektronicky na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. U představení, u kterého se mění termín nebo program, nabízí divadlo dvě možnosti. Pokud čas i obsah vyhovují, původní vstupenka zůstává automaticky v platnosti, není potřeba si vyzvedávat novou. Kdo by na náhradní představení nemohl nebo nechtěl jít, má možnost lístky vrátit do 30. října opět v Zákaznickém centru, nebo stornovat emailem na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a požádat o vrácení peněz.

 

Přehled změn programu:

2. 10. 2020 – Příhody lišky Bystroušky, Divadlo F. X. Šaldy Liberec – zrušeno bez náhrady

4. 10. 2020 – Koncert Pražského filharmonického sborunáhradní termín v jednání

5. 10. 2020 – Její pastorkyňapřesunuto na 4. 10. v 19h

6. 10. 2020 – Recitál Pavola Breslikanáhradní termín v jednání

7. 10. 2020 – Řecké pašijenáhradní termín 20. 10. 2020

7. 10. 2020 – Kostelní písně ze Znorov (folklorní koncert) – náhradní termín v jednání

8. 10. 2020 – Brno Contemporary Orchestrakoncert zazní s upraveným programem

9. 10. 2020 – PhilHarmonia Octet Praguekoncert zazní s upraveným programem

10. 10. 2020 – Komponovaný pořad posluchačů HF JAMU v Brně koncert zazní s upraveným programem v Mozartově sále divadla Reduta

10. 10. 2020 – Dětský sbor Brnonáhradní termín v jednání

10. 10. 2020 – Salome (Maďarská státní opera) – nahrazeno mimořádným koncertem Orchestru Janáčkovy opery NdB

11. 10. 2020 – Pavel Haas Quartet – koncert zazní s upraveným programem

11. 10. 2020 – Recitál Tomáše Krále a Matana Poratanáhradní termín v jednání

11. 10. 2020 – Glagolská mše / Věčné evangeliumkoncert zazní s upraveným programem

12. 10. 2020 – Krok za oponu k opeře Osudzrušeno bez náhrady

14. 10. 2020 – Osud, Janáčkova opera NdBnáhradní termín 28. a 29. 11. 2020

15. a 16. 10. 2020 – S.A.M.P.O., Komorní opera HF JAMU – náhradní termín v jednání

16. 10. 2020 – Slavnostní závěr festivalu: Koncert Bamberských symfoniků live stream v Janáčkově divadle a na webu Bamberských symfoniků a festivalu Janáček Brno 2020

 

DOPROVODNÝ PROGRAM

11. 10. 2020 PIETNÍ AKT U HROBU LEOŠE JANÁČKAproběhne bez účasti Českého akademického sboru

12. 10. 2020 Otevřený dům s Janáčkemzrušeno bez náhrady

 

Foto: Janáček Brno 2020, archiv KlasikyPlus

Veronika Paroulková

Vyrostla v hudebně výtvarné rodině. Vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klavír a klarinet. Od 17 let se věnuje moderování a působí za mikrofonem nebo před televizní kamerou bez přestávky dodnes. Pracovala jako moderátorka na Classic FM (dnes Classic Praha), moderátorka zpravodajství v Radiu City, v ČRo Region a Radiožurnálu, poté vedoucí zpravodajství a publicistiky ČRo Region. Připravovala a moderovala pořad Telefonotéka a přenosy koncertů klasické hudby pro ČRo Vltava, publicistický pořad Proti srsti TV Prima, v České televizi pořady Před půlnocí, Před polednem, Studio 6, Politické spektrum, vědecký pořad Milenium a Zprávy ČT 24. V současné době moderuje Magazín Leonardo pro Český rozhlas Plus. Kromě toho psala články o klasické hudbě pro Divadelní noviny a spolupracuje jako moderátorka i s několika festivaly klasické hudby, s ČT ART, s pořadateli koncertů nebo s vědeckými institucemi. Její zálibou je golf a fotografování, ráda cestuje, chodí v přírodě, tančí nebo lyžuje. Jako koníčka má i vaření, kvalitní vína a gastronomii. A kde to jde, potkáte ji s fenkou Westíka pojmenovanou Mimi podle Pucciniho Bohémy, se kterou tvoří nerozlučnou dvojici. Založení portálu KlasikaPlus.cz považuje za zpečetění svého hlubokého vztahu s vážnou hudbou…

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.