úterý, 13 říjen 2020 08:43

ČT art dokumenty: Leoš Janáček – velký příběh 20. století a West Side Story

Autor:

Zítra, 14. října, bude na programu ČT art od 20:15 hodin k vidění premiéra koprodukčního dokumentu České televize a britské společnosti Poorhouse International Leoš Janáček – velký příběh 20. století. Dvaapadesátiminutový snímek cyklu Klobouk dolů režíroval Vlastimil Šimůnek.

 

2

 

„Patří mezi největší evropské skladatele 20. století. Jeho cesta k uznání a slávě ale vůbec nebyla jednoduchá. Životem, ale především jeho nejlepšími díly, nás provedou dva muzikologové Jiří Zahrádka a Miloš Štědroň. České a také skvělé zahraniční ukázky okomentují zpěvačka a houslistka Iva Bittová a klavírista Jan Jiraský. Ze zahraničí pak dirigenti Donald Runnicles spolu se Simonem Rattlem a režiséři a znalci Janáčkovy tvorby Brian Large a Reiner Moritz,“ uvádí Česká televize, která reprízu nabídne v neděli 18. října pětatřicet minut po půlnoci.

Ve čtvrtek 15. října ve 22:40 hodin bude ČT art vysílat dokument o vzniku a oblibě newyorského příběhu Romea a Julie ve zhudebnění amerického dirigenta a skladatele Leonarda Bernsteina, od jehož úmrtí uplyne právě zítra třicet let. Režie snímku o slavné West Side Story se ujal Axel Fuhrmann.

 

1

 

„West Side Story byla jedinečná zkušenost pro všechny, kdo se jí kdy účastnili. Její autor Leonard Bernstein k ní přispěl největším dílem a díky mixu jazzu s latinskoamerickou hudbou se zapsal do dějin hudebního divadla. Tento muzikál byl skladatelovým největším triumfem, který v podobě jakési kletby zastínil jeho další tvorbu. Všechno ostatní, co vytvořil, se podle něho poměřovalo. Pár let před smrtí ho nahrál na gramofonovou desku, přestože si svých symfonických skladeb považoval víc. Díky West Side Story však získal světovou proslulost,“ doplňuje Česká televize.

 

Foto: Youtube

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.