úterý, 13 říjen 2020 11:04

Festival Janáček Brno on-line

Autor:

Na každý všední den tohoto týdne přichystal Mezinárodní festival Janáček Brno videostreamy, které je možné sledovat na jeho stránkách. V pondělí došlo na dokument o festivalovém ročníku 2016 a o tom z roku 2018 bude ke zhlédnutí ve středu. Dnes, v úterý 13. 10., ovšem pořadatelé zpřístupní on-line živě koncert bez publika, a sice klavírní recitál Jana Bartoše. Ten od 19 hodin z Mozartova sálu Divadla Reduta zahraje Janáčkovy skladby 1. X. 1905 (Z ulice dne 1. října 1905), obě řady cyklu Po zarostlém chodníčku, Thema con variazioni a V mlhách.

 

1

 

Ve čtvrtek mohou diváci na stránkách od sedmi hodin večer sledovat inscenaci Věc Makropulos Leoše Janáčka z roku 2014, kdy ji v Národním divadle Brno nastudoval režisér David Radok.

„V rámci on-line streamů festivalu jsme si pro vás připravili další mimořádnou janáčkovskou inscenaci – Věc Makropulos v režii Davida Radoka a hudebním nastudování Marko Ivanoviće. Televizní záznam představení získal cenu Český křišťál a cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 na mezinárodním festivalu Zlatá Praha. V únoru 2017 představila Janáčkova opera NdB tento titul na Hong Kong Arts Festival. Inscenace vznikla v koprodukci s Operou Göteborg,“ uvádí festival.

 

2

 

Páteční koncert Bamberských symfoniků (závěrečný) s jejich šéfdirigentem Jakubem Hrůšou se uskuteční formou live streamu z koncertní síně v Bamberku a dostupný bude na webu festivalu a Bamberských symfoniků od 19 hodin.

„Návštěva festivalu Janáček Brno s Bamberskými symfoniky v mém rodném městě pro mě i můj orchestr znamenala klíčový projekt sezony, do kterého jsme v tvorbě programu i v jeho přípravě vkládali mnoho úsilí a emocí. Zdravotní situace v České republice nám ale bohužel znemožnila se do Brna s celým orchestrem fyzicky dostat. Přesto budeme z vlastní iniciativy a s velkým porozuměním vedení festivalu pro naše publikum hrát. Jsem šťasten, že navzdory nepřízni situace se nám podařilo zorganizovat virtuální živý streaming nezměněného programu. Vložíme do jeho provedení v Bamberku vše a budeme v duchu na dálku plně s vámi v České republice. Nadčasová hudba Leoše Janáčka a Richarda Strausse nám pomůže vzdálenost překlenout,” říká Jakub Hrůša, pod jehož vedením a v jeho úpravě zazní Janáčkova Velká suita z opery Příhody lišky Bystroušky a Alpská symfonie Richarda Strausse.

 

3

 

Foto:  Patrick Marek, Andreas Herzau, archiv NdB

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.