čtvrtek, 15 říjen 2020 09:04

Hrůša online z Bamberku na závěr festivalu Janáček Brno

Autor:

Zítra, v pátek 16. října, od 19 hodin zahrají Bamberští symfonikové pod taktovkou Jakuba Hrůši formou live streamu ze své koncertní síně. Půjde o závěrečný koncert festivalu Janáček Brno, na jehož programu bude Alpská symfonie Richarda Strausse a Suita z Janáčkovy opery Příhody lišky Bystroušky, a to ve vlastní úpravě Jakuba Hrůši v české premiéře.

 

01

 

Původně měl být příjezd Bamberských symfoniků v čele s Jakubem Hrůšou symbolickým návratem dirigenta do rodného města. V době covidových omezení to bohužel není možné. Jakub Hrůša proto hledal usilovně s pořadateli festivalu řešení. Jediným možným východiskem bylo využití online přenosu. Koncert bude přenášen na webových stránkách festivalu a Bamberských symfoniků a FB profilech.

„Návštěva Festivalu Janáček Brno s Bamberskými symfoniky v mém rodném městě pro mě i můj orchestr znamenala klíčový projekt sezóny, do kterého jsme v tvorbě programu i v jeho přípravě vkládali mnoho úsilí a emocí. A tak se do České republiky přeneseme alespoň v našich myslích a pomocí moderní technologie,“ svěřuje se Jakub Hrůša.

 

1

 

Na koncertě zazní v české premiéře rozsáhlá orchestrální Suita z opery Příhody lišky Bystroušky ve vlastní úpravě českého dirigenta. „Ten se už v roce 2017 rozhodl pro ni využít čistě orchestrálních pasáží opery. Suita chronologicky sleduje děj opery a nechává zaznít části určené pro orchestr. Výsledek umožní uvědomit si, jak osobitá, impresivní a poutavá je orchestrální složka opery, kterou Janáček komponoval v letech 1922–24,“ uvádějí pořadatelé.

Hlavním dílem hudebního setkání bude Alpská symfonie Richarda Strausse zkomponovaná v letech 1914–1915. Při prvním uvedením v Berlíně byla kritiky označována jako idyla. A v tom mají obě skladby večera cosi společného. „Lesní idylou“ totiž Janáček charakterizoval i své Příhody lišky Bystroušky. „Ačkoliv v idylických dobách rozhodně nežijeme, doufám, že si alespoň odpočineme od chmurných myšlenek a načerpáme síly pro obtížné životní chvíle a pro brzký návrat k možnosti společného osobního kulturního prožitku, který samozřejmě nic nenahradí,“ uzavírá Jakub Hrůša.

 

03

 

Live stream se uskuteční zde

O přesunutých koncertech festivalu jsme psali zde.

 

Foto: Marian Lenhard, Andreas Herzau, Fb Bamberských symfoniků

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.