pátek, 20 listopad 2020 09:06

Pardubické hudební jaro odkrylo novou sezónu

Autor:

Mezinárodní festival Pardubické hudební jaro příští rok vstoupí do své třiačtyřicáté sezóny. V termínu od 7. března do 9. května ho pořádá obecně prospěšná společnost Barocco sempre giovane, což je zároveň komorní soubor, který v rámci řady dvaceti koncertů vystoupí hned dvakrát. Na koncertech, operních představeních a crossoverových projektech v Pardubicích, Chrudimi, Vysokém Mýtě, Přelouči, Sezemicích, Heřmanově Městci a Hlinsku se představí Komorní filharmonie Pardubice s dirigentem Janem Talichem, operní soubor Divadla F. X. Šaldy v Liberci, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK s dirigentem Tomášem Braunerem, Czech Brass Ensemble, Hudba Hradní stráže a Policie České republiky, Lobkowicz trio, Dvořákovo klavírní kvarteto, Cappella Mariana, Escualo Quintet, sólisté Jan Mráček – housle, Lukáš Vondráček – klavír, Jiří Bárta – violoncello, Hana Blažíková – soprán, Ladislav Horák – akordeon, Otto Sauter z Německa – trubka, italský varhaník Enrico Zanovello a další. Celý festival bude slovem provázet Jiří Vejvoda.

 

1

 

„Dramaturgie Pardubického hudebního jara věnuje každoročně pozornost výročím významných událostí i osobností. V letošním si připomeneme především 180 let od narození Antonína Dvořáka, 500 let od úmrtí renesančních osobností Josquina Desprez a zakladatele Pardubic Viléma z Pernštejna, 230 let od úmrtí W. A. Mozarta a 100 let od narození Ástora Piazzolly,“ uvádějí pořadatelé, kteří festival odstartují 14. března v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích Slavnostním zahajovacím koncertem Komorní filharmonie Pardubice s dirigentem Janem Talichem a sólistou Janem Mráčkem. Program bude čistě dvořákovský – Předehra Můj domov, Houslový koncert a Novosvětská symfonie. Prologem festivalu však bude už 7. března koncert s názvem Fortuna Volubilis (Štěstěna vrtkavá) na zámku v Pardubicích, kde zazní hudba z doby Viléma z Pernštejna v podání Ensemble More Maiorum s uměleckým vedoucím Jakubem Kydlíčkem. Sopránová sóla bude zpívat Hana Blažíková, která bude hrát i na gotickou harfu.

Program souboru Schola Gregoriana Pragensis zobrazí hudební svět pražské univerzity v období let 1370 až 1450 a duchovní hudbu z Vilémovy doby přednese Cappella Mariana.

 

2

 

V programu s názvem Na začátku byl tanec vystoupí akordeonista Ladislav Horák a světově proslulý argentinský tanečník a choreograf Daniel Urquilla, a to ve spolupráci s rezidenčním souborem festivalu Barocco sempre giovane. Ten se představí ještě v chrámovém koncertu, a to s hobojistou Vilémem Veverkou a varhaníkem Adamem Sukem.

Soubor žesťových nástrojů Czech Brass s uměleckým vedoucím Markem Zvolánkem zahraje hudbu od baroka až po dvacáté století, Mozartovy a Schumannovy skladby zahraje Dvořákovo klavírní kvarteto a program koncertu Smetanova tria bude sestaven ze stěžejních skladeb Dmitrije Šostakoviče, Antona Arenského a Antonína Dvořáka. Vrcholné Čajkovského Trio pak přednese Lobkowicz trio, zahraje také varhanní virtuos, profesor konzervatoře v italské Vicenze a specialista na historické varhany Enrico Zanovello. Společně s ním vystoupí sopranistka Marie Novotná.

 

3

 

Sté výročí narození Ástora Piazzolly připomene Escualo Quintet hudebně taneční show a hosty budou například herečka Anna Polívková a tanečník Michal Kurtiš. Šest suit pro sólové violoncello Johanna Sebastiana Bacha přednese Jiří Bárta a Dvořákův Klavírní koncert g moll zahrají Lukáš Vondráček se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK s dirigentem Tomášem Braunerem.

 

8

 

Festival nabídne také tři představení Dvořákovy opery Rusalka, a to v podání studentů pěveckého oddělení Konzervatoře Pardubice. Třetí představení bude epilogem Pardubického hudebního jara. Z jevištních děl budou k vidění části z dětské opery Hanse Krásy Brundibár na libreto Adolfa Hoffmeistera. Zpívat bude Dětský pěvecký sbor Iuventus Cantans a také dojde na promítání francouzského dokumentárního filmu „Les enfants de Terezin et le monstre à moustache“ a následnou debatu s Evou Lustigovou a režisérkou filmu Henriette Chardak. Pohádkový muzikál Divotvorný hrnec Jiřího Voskovce a Jana Wericha, kteří původní newyorskou verzi autorské trojice HarburgSaidyLane adaptovali vtipně do českých reálií, přednese soubor Divadla F. X. Šaldy v Liberci.

 

7

 

Slavnostní závěrečný koncert festivalu bude patřit Hudbě Hradní stráže a Policie České republiky. „Špičkový dechový orchestr přednese Händelovu Vodní hudbu a Hudbu k ohňostroji v obsazení, ve kterém tato díla byla v Anglii v době svého vzniku hrávána. Snad i my konečně porazíme zákeřnou pandemii a připojíme se k vítězné radostné oslavě života,“ s nadějí vstupují do další sezóny pořadatelé.

 

Foto: Fb festivalu Pardubické hudební jaro

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.