úterý, 15 prosinec 2020 13:17

Festival České doteky hudby online

Autor:

Zítra začíná dvaadvacátý ročník mezinárodního festivalu České doteky hudby. V důsledku vládních restrikcí se přesouvá do online prostoru, a diváci si tak budou moci koncerty vychutnat z pohodlí domova. Pořadatelé věří, že série hudebních setkání prozáří domácnosti diváků klidem a pohodou a pomůže zahnat všechny starosti, které tato zvláštní doba přináší. Koncerty bude možné sledovat na facebookových, webových a YouTube stránkách festivalu. Lednové koncerty z 2.–6. 1. 2021 se uskuteční v náhradním termínu od 13. září do 3. října příštího roku a zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti.

 

100

 

Zítřejší Slavnostní zahajovací koncert pořadatelé svěřili Smetanovu triu a orchestru PKF – Prague Philharmonia, který bude řídit Jan Talich. „Nejznámější instrumentální dílo Ludwiga van Beethovena – Trojkoncert pro klavír housle a violoncello – pod vedením člena legendární české muzikantské rodiny Jana Talicha, v podání famózního Smetanova tria a PKF – Pražské komorní filharmonie. To vše v nádheře a eleganci Španělského sálu Pražského hradu, skvostného místa české státnosti vybudovaného císařem Rudolfem II.,“ představuje festival hlavní skladbu večera, který začne v 19 hodin.

Ve čtvrtek 17. prosince ve stejný čas se uskuteční Liturgický koncert pro naději, který bude věnován všem, kteří nás s boží pomocí v těžkých časech ochraňovali, i těm, kteří nás opustili. Koncert je rovněž poděkováním za opětovné vztyčení barokního Mariánského sloupu od Jana Jiřího Bendla, který byl součástí Staroměstského náměstí v Praze od roku 1650 do roku 1918. V Lužanské mši Antonína Dvořáka z kostela svatých Šimona a Judy v Praze vystoupí sopranistka Eva Hornyáková, altistka Kateřina Jalovcová, tenorista Jaroslav Březina a basista Martin Gurbaľ. Jihočeskou filharmonii a Pražský komorní sbor, se kterým mši nastudovala Miriam Němcová, povede maďarský dirigent Gergely Tóth-Vajna.

 

102

 

V pátek 18. prosince od 19 hodin zazpívá Ježkovy písně Osvobozeného divadla Ondřej Ruml, který vystoupí se slovenským souborem Matej Benko Quintet a s Jihočeskou filharmonií, kterou bude řídit Jan Kučera. Koncert ze Smetanovy síně Obecního domu připomene čtyřicáté výročí úmrtí Jana Wericha a sté dvacáté výročí narození Vítězslava Nezvala.

 

104

 

Členové Smetanova tria, klavíristka Jitka Čechová a violoncellista Jan Páleníček, si v neděli přizvou ke spolupráci klarinetistu Wenzela Grunda. Komorní koncert s hudbou Ludwiga van Beethovena, Michaila Ivanoviče Glinky a Maxe Brucha v nádherné akustice staletých novoměstských radničních zdí začne v 15 hodin. „Tím ale neděle nekončí! Od 19 hodin se můžete těšit na Zuzanu Lapčíkovou, která zahraje se svým kvintetem vánoční koledy a moravské písně,“ zvou na další program pořadatelé a pokračují s pozvánkou na pondělí: „V pondělí 21. prosince od 19 hodin si nalaďte Koncert pro děti a rodiče – balet na texty K. J. Erbena s hudbou A. Dvořáka v podání Divadla Josefa Kajetána Tyla Plzeň.“

 

103

 

Posledním přenosem bude v neděli 27. prosince od 19 hodin koncert klavírní a violoncellový, kterým vzdají Bledar Zajmi a Bertrand Giroud hold Ludwigu van Beethovenovi. Hudební setkání probíhat bude online ze Zrcadlové kaple pražského Klementina.

 

Foto: Fb festivalu, Jaroslav Winter

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.