sobota, 26 prosinec 2020 09:05

Šaldovo divadlo příští rok se třinácti premiérami a pěti symfonickými koncerty

Autor:

Liberecké Divadlo F. X. Šaldy přichází tradičně v těchto dnech s nabídkou programu na příští rok. Pro diváky je připraveno celkem třináct premiérových inscenací – šest činoherních, z toho jedna světová, tři baletní, rovněž včetně jedné světové, a čtyři operní. Divadlo naplánovalo pět velkých symfonických koncertů i drobné koncerty komorní. Program všech tří souborů dramaturgicky kombinuje klasická díla světového i domácího repertoáru s díly současnými, velkolepé projekty pro velké jeviště i díla svým charakterem komorní, dramata, komedie a další žánry. Diváci si mohou vybrat celkem z osmnácti skupin předplatného rozdělených do pěti kategorií. Kromě finanční úspory a především jistoty „svého“ místa získají také bonusové představení zdarma, u vybraných skupin při zakoupení dospělé abonentky druhou zdarma pro dítě do patnácti let. Navíc prvních sto předplatitelů dostane k předplatnému exklusivní dárek v podobě tašky ušité v divadelní krejčovně z látky, která byla zachráněna při rekonstrukci divadla.

 

107

 

Operní sezóna by měla být zahájena ruskou romantickou klasikou Jolanta, posledním a velmi ceněným jevištním dílem Petra Iljiče Čajkovského. Následovat bude francouzská opera od Itala Gaetana Donizettiho La fille du régiment, u nás známá pod názvem Dcera pluku. Tak jako v předchozích sezónách bude v nabídce operního souboru také muzikál. Pro příští rok půjde o dílo z broadwayské produkce – Hledá se tenor, které námětově navazuje na Verdiho slavnou operu Otello, a tento klenot operní, z pera Giuseppe Verdiho, produkce připravuje pro příští podzim. Na sezónu 2021 je naplánováno celkem pět velkých symfonických koncertů a pravidelný cyklus komorních koncertů ve foyeru Šaldova divadla.

„První taneční lahůdkou roku by měl být Mauglí, proslulý příběh o indickém chlapci, jenž byl vychován vlky. Ponořit se do zvuků džungle bude možné díky hudbě zkomponované uznávaným českým skladatelem Alešem Březinou. Červnovou delikatesou bude poutavé taneční drama Liliom na námět Ference Molnára, které se stalo základem známého broadwayského muzikálu Carousel. Následovat bude tragikomická gangsterka z československých padesátek MašínGun Brothers s kontroverzním tématem bratří Mašínů,“ uvádí dramaturgie divadla s tím, že jeviště Šaldova divadla autorsky ovládne světově uznávaná umělecká skupina DekkaDancers. Vybranými choreografy z tohoto uskupení budou Viktor Konvalinka a liberecký rodák, dvojnásobný držitel Ceny Thálie Ondřej Vinklát.

 

101

 

„Do roku 2021 vstupujeme s nadějí, že bude lepší než rok 2020. S nadějí, že to, co prožíváme, když jsou naše divadla zavřená, už prožívat nebudeme. Protože základem divadla je kontakt s divákem, bez toho to prostě nejde. Milí diváci, děkujeme vám za vaši věrnost a těšíme se na setkání s vámi v Šaldově i Malém divadle,“ zve diváky na kulturu ředitelka Divadla F. X. Šaldy Jarmila Levko.

Divadlo přišlo s netradiční formou crowdfundingové kampaně pro získání financí od drobných dárců. Smyslem této akce je prodej darovacích certifikátů s názvem Opravdový dar. Slouží na konkrétní účel podpory provozu divadla a zároveň nabízí netradiční dárek pro vaše blízké. „Potenciální sponzor si tak může vybrat, zda přispěje např. na divadelní kostým, struny pro smyčcové nástroje, divadelní paruku, některé jevištní rekvizity, dekorativní kosmetiku, baletní špičky, nebo i žárovky pro hlediště či ‚1 km nití pro divadelní krejčovnu‘,“ informuje liberecký stánek. Provoz lze také podpořit nákupem předplatného, dárkových poukazů nebo zaplacením dobrovolného vstupného za zhlédnutí online programu jednotlivých souborů na Facebookovém profilu, Instagramu, YouTube kanálu nebo webových stránkách instituce. V nejbližší době se diváci mohou těšit na online záznam tanečního představení Vánoční koleda 27. prosince a 30. prosince potom na drama Mikve.

 

108

 

Foto: Divadlo F. X. Šaldy

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.