pondělí, 08 březen 2021 09:02

Slovenská filharmonie zve na zítřejší online komorní koncert

Autor:

Slovenská filharmonie rozšiřuje svou nabídku online koncertů. Tentokrát půjde o komorní koncert z Koncertní síně předního slovenského orchestru, a to zítra, v úterý 9. března, od 19 hodin na stream.filharmonia.sk. Dramaturgicky osvěžující program přinese díla rozmanitých hudebních žánrů. Hlavní protagonista koncertu – cimbalista Mykhaylo Zakhariya, který se kromě klasické hudby věnuje i folkloru, world music, jazzu a populární hudbě – se představí v sólových i komorních skladbách.

 

201

 

„Zaznejú diela nemeckého lutnového virtuóza 18. storočia Silviusa Leopolda Weissa (v úprave K. Ehwallner), významného maďarského skladateľa 20. a 21. storočia Györgya Kurtága, či Rapsódia č. 2 ukrajinského autora Bohdana Kotiuka napísaná v romantickom štýle s využitím novátorských techník hry na cimbale,“ seznamuje s programem dramaturgie orchestru.

Jednovětý cimbálový koncert dalšího ukrajinského autora Igora Haidenka s názvem Sluneční kolo, který zazní v úpravě pro cimbál a klavír, vznikl jako povinná skladba pro Mezinárodní cimbálovou soutěž v Charkově v roce 2004. „Pestrú programovú mozaiku dopĺňajú diela popredného huslistu rumunsko-francúzskeho pôvodu Florina Niculescu venujúceho sa aj jazzu a world music, cimbalistu svetového formátu Gianiho Lincana pochádzajúceho z Rumunska, ako aj známeho slovenského multižánrového huslistu, skladateľa a aranžéra Stanislava Palúcha,“ doplňují pořadatelé.

Účinkující klavíristka Dana Zakhariya, kromě jiného, už dlouho působí v úspěšném duu se svým manželem, cimbalistou Mykhaylem Zakhariyou. Dalšími sólisty večera budou kontrabasista Ján Rigo a kytarista Marco Pillo, kteří pravidelně účinkují na Slovensku i v zahraničí na koncertech různých hudebních žánrů. Mykhaylo Zakhariya, umělec moldavsko-ukrajinského původu, působí na Slovensku, vyučuje na košické konzervatoři. Je absolventem Státní vysoké školy Prikarpatská univerzita Vasyľa Stefanika ve městě Ivano–Frankivsk a Akademie umění v Banské Bystrici.

 

20210309-Zakhariya-Online-A4

 

Foto: Slovenská filharmonie, Fb Mykhayla Zakhariy

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.