středa, 07 duben 2021 10:41

Online koncert Slovenské filharmonie pod taktovkou Petra Valentoviče

Autor:

Slovenská filharmonie pokračuje v uvádění online koncertů bez publika. Na tento pátek 9. dubna přichystal přední slovenský orchestr díla dvou velikánů klasicismu – Josepha Haydna a Ludwiga van Beethovena, a to v nastudování dirigenta Petra Valentoviče. Přímý přenos bude k zhlédnutí na stream.filharmonia.sk od 19 hodin.

 

1000

 

„Na úvod koncertu zaznie Beethovenova predohra Coriolan op. 62 inšpirovaná hrou rakúskeho dramatika Heinricha Josepha von Collina, ktorý čerpal námet od Shakespeara. Vznik diela spadá do obdobia prác nad 5. symfóniou c moll,“ uvádějí pořadatelé.

Následovat bude Symfonie č. 60 C dur Il distratto Josepha Haydna. Ta vznikla ze scénické hudby ke hře Le Distrait Jeana-Françoise Regnarda. Divadelní podoba díla byla uvedena na scéně v letním sídle knížete Mikuláše Esterházyho, pro kterého Haydn pracoval. Po jejím úspěšném provedení ji skladatel přepracoval do podoby symfonie, a sice v roce 1775.

 

1003

 

„Záver programu bude patriť opäť Ludwigovi van Beethovenovi a jeho menej hranej Druhej symfónii. Symfónia č. 2 D dur, op. 36 pochádza z raného obdobia skladateľovej tvorby. Komponoval ju v rokoch 1801–1802 počas liečebného pobytu vo viedenskej štvrti Heiligenstadt (1802), kde sa zmieril s myšlienkou, že stráca sluch. Premiéra sa konala vo viedenskom Theater an der Wien v roku 1803. Beethoven ju venoval svojmu mecénovi kniežaťu Lichnovskému,“ doplňují organizátoři.

Po tomto hudebním večeru Slovenské filharmonie bude následovat online koncert Slovenského komorního orchestru 11. dubna a dále jsou na 16. a 23. dubna naplánovány koncerty Slovenské filharmonie se šéfdirigentem Danielem Raiskinem.

 

1004

 

Foto: Ján F. Lukáš, P. Brenkus

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.