sobota, 15 květen 2021 18:30

Pražské jaro hostí Huelgas Ensemble, Ohlssohna, Volkova a Widmanna

Autor:

„Josquin Desprez byl vizionářem.“

„Ohlssonův vřelý vztah k Praze začal festivalovým debutem v roce 1973.“

„Je znám Volkovův doslova ´všežravý´ zájem o experimenty ve vážné hudbě.“

 

51164363820443fae0216k

 

Desítku kompozic Josquina Desprez přivezl pro dnešní hostování na festivalu Pražské jaro renomovaný soubor Huelgas Ensemble, který na mezinárodní scéně staré hudby působí už pět desetiletí. Koncert uskutečněný bez publika v Pražské křižovatce, někdejším kostele sv. Anny, streamuje Pražské jaro večer na webu a přenos je možné sledovat na sociálních sítích, včetně facebooku portálu KlasikaPlus.cz. Josquin Desprez, ústřední postava franko-vlámské školy, patří mezi nejzajímavější renesanční skladatele. Od jeho úmrtí uplyne v létě rovných pět set let. 

 

Josquin-wiki

 

Program je sestaven z děl skladatelova posledního tvůrčího období, které po návratu z Itálie trávil v rodném regionu, ve městě Condé-sur-l’Escaut v dnešní severní Francii. Josquin Desprez byl vizionářem. Ovládl všechny kontrapunktické techniky, aby polyfonii uchopil podle svých představ, často za cenu porušování přijatých pravidel,“ citují pořadatelé festivalu Paula Van Nevel, zakladatele a uměleckého vedoucího souboru Huelgas Ensemble. Soubor, specializující se na interpretaci evropské středověké a renesanční polyfonie, vznikl v roce 1971 v Basileji na Schole Cantorum a své jméno odvozuje od středověkého liturgického kodexu ze španělského cisterciáckého kláštera Las Huelgas.

V programu je i Josquinovo šestihlasé moteto Praeter rerum seriem, považované za jeden z vrcholů jeho tvorby. Jeho oblibu i kvality dosvědčuje i skutečnost že se dochovalo ve čtyřech desítkách různých pramenů. „Dílo, dokonalé svou výstavbou, je unikátním svědectvím, jak Josquin tvaruje architekturu polyfonie. Gregoriánský cantus firmus, pocházející ze 13. století, je citován v dlouhých hodnotách. Kontrapunkt kolem něj hudbu povyšuje až k mystickému zážitku,“ nechal se slyšet Paul Van Nevel. Moteto podle něj ovlivnilo ve své době i další generaci. Za krásný příklad považuje Mši Ludwiga Dasera, významného mnichovského skladatele. V době protireformace vystřídal Dasera, jehož mše je také v dnešním programu, Orlando di Lasso; Daser byl nakonec zapomenut.

 

Garrick-Ohlsson-Ivan-Mal

 

V neděli večer Pražské jaro streamuje koncert amerického pianisty Garricka Ohlssona, v Česku častého hosta. Jeho vřelý vztah k Praze začal festivalovým debutem v roce 1973, když byl pozván jako vítěz Chopinovy mezinárodní soutěže ve Varšavě. Později se stal i jedním z nejvýznamnějších propagátorů české hudby v zahraničí. Tentokrát to prokáže uvedením Janáčkovy Sonáty 1. X. 1905 „Z ulice“. Jeho recitál dále obsahuje díla Karola Szymanowského, Sergeje Prokofjeva a Alexandra Skrjabina. Ohlasson byl v minulých dnech předsedou klavírní soutěže Pražského jara a v pondělí bude mít v Praze ještě masterclass.

 

5116350146892800a9d18k

 

Dalším zahraničním hostem festivalu bude v pondělí Ilan Volkov. Bude řídit  Symfonický orchestr Českého rozhlasu, sólistou Prokofjevova 1. klavírního koncertu s nimi bude Jan Bartoš. Volkov strávil několik let jako asistent u Bostonských symfoniků, od roku 2003 vedl Skotský symfonický orchestr BBC a od roku 2009 v něm působí jako hlavní hostující dirigent. V letech 2011 až 2014 byl šéfdirigentem Islandského symfonického orchestru. Doslova „všežravý“ zájem o experimenty ve vážné hudbě, volné improvizaci, elektronice, folku, world music či novém hip hopu přivedl Volkova roku 2011 k založení festivalu Tectonics, který z Reykjavíku postupně expandoval do různých měst představuje dnes jednu z nejvýznamnějších světových platforem současného hudebního umění.

V dalších dnech pak bude mezi hosty Pražského jara mimo jiné významný německý skladatel a klarinetista Jörg Widmann.   

 

50583799291a6495b01d2k-1

 

Foto: Pražské jaro, Wikipedia 

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.