neděle, 16 květen 2021 07:39

VUS po dlouhých měsících opět spolu. Už dnes na TV NOE

Autor:

Od poslední zkoušky Vysokoškolského uměleckého souboru Univerzity Karlovy dělí jeho členy dlouhých sedm měsíců a od setkání s publikem uběhla ještě delší doba. „Tento čas společným aktivitám nepřeje, zpěvu o to méně, avšak s blýskáním se na lepší časy pro vás máme hned dvě vlaštovky, které vám snad (a nám jistojistě) zpříjemní závěr jara,“ uvádí soubor s tím, že ví, že živý koncert je nenahraditelný a online prostor je v současné době zahlcen streamy a jinými uměleckými aktivitami. Na dnes a na 2. června zve sbor ke sledování koncertů na TV Noe.

 

99

 

„Ve snaze nahradit vám aspoň částečně dlouhou dobu, kdy nemůžete navštěvovat naše koncerty, vás zveme na dva přímé přenosy, v nichž nás můžete vidět na TV NOE. Spolu s Vámi doufáme a věříme, že se brzy budeme moci setkat i naživo,“ optimisticky vyhlížejí členové souboru.

V rámci oslav letošního třístého výročí blahořečení Jana Nepomuckého přijal VUS pozvání na jednu ze stěžejních akcí svatojánských oslav – Modlitbu za Jana Nepomuckého, která se uskuteční v kostele svatého Jakuba v Nepomuku, kde byl Jan z Pomuku pokřtěn. Koncert Plzeňské filharmonie s VUSem, který vede Jakub Zicha, pod taktovkou Chuheie Iwasakiho, bude dnes od 16 hodin k vidění na TV NOE, a to i na její webové stránce. Sólisty budou sopranistka Alžběta Poláčková, mezzosopranistka Nadia Ladkany a barytonista Tadeáš Hoza. S nimi po boku orchestru vystoupí i varhaník Jakub David Smešný a Pražští chrámoví sólisté.

 

97

 

TV Noe nabídne i další živý koncert, a sice ve středu 2. června od 18 hodin. „S velkou nadějí v návrat do starých kolejí běhu kulturního světa jsme uvítali nabídku Plzeňské filharmonie ke spoluúčinkování na zcela výjimečném koncertu v rámci slavností znovuotevření plzeňské katedrály sv. Bartoloměje, která byla takřka tři roky zavřená kvůli rekonstrukci,“ uvádí VUS s tím, že stěžejním dílem programu bude kantáta Antonína Dvořáka Te Deum, jejíž provedení se snad pro soubor stane symbolickým krokem ze světa covidových stínů. „Skladbu doplníme dvěma nádhernými a cappellovými perlami světového romantického repertoáru – v programu zazní populární Abendlied lichtenštejnského skladatele Josepha G. Rheinbergera a v dozvuku májových slavností také mariánská píseň Ave Maria Antona Brucknera,“ doplňuje. Sopránového sóla se ujme Alžběta Poláčková a barytonového Roman Janál. Plzeňskou filharmonii bude opět řídit její budoucí šéfdirigent Chuhei Iwasaki.

 

101

 

Foto: Wikipedia (Frettie CC BY 3.0), Michal Ritter, Fb VUSu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.