pátek, 21 květen 2021 11:41

Začínají nominace na Cenu Antonína Dvořáka 2021

Autor:

Akademie klasické hudby otevřela možnost nominovat kandidáty na Cenu Antonína Dvořáka 2021. Své návrhy mohou posílat všichni, odborná i laická veřejnost, až do 15. června letošního roku. Držitel ceny získá originální skleněnou plastiku vyrobenou podle návrhu akademického sochaře Jiřího Pelcla ve sklářské dílně společnosti Moser, její veřejné předání se bude konat v závislosti na vývoji protiepidemických opatření. Naposledy byla cena udělena letos v dubnu na koncertu České filharmonie v pražském Rudolfinu. Za rok 2019 ji převzala Gabriela Beňačková a za rok 2020 Jakub Hrůša.

 

5553

 

Navržení kandidáti musejí splňovat podmínky, které jsou uvedeny na webu akademieklasickehudby.cz, tedy musí se jednat o osobnost, umělecký kolektiv nebo instituce za své mimořádné umělecké počiny nebo významné zásluhy na propagaci a popularizaci české klasické hudby v České republice i v zahraničí. Své nominace mohou lidé posílat na emailovou adresu pořadatele: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. až do 15. června 2021. „Po uzávěrce nominační výzvy Rada akademiků projedná formou určenou Statutem Ceny Antonína Dvořáka všechny došlé nominace. Zhodnotí význam a přínos jejich kandidatury z hlediska podmínek, které jsou Statutem kladeny na držitele této ceny. O letošním laureátovi by mělo být rozhodnuto do konce června 2021,“ doplňuje intendant Akademie klasické hudby Jan Simon.

Cenu Antonína Dvořáka uděluje Akademie klasické hudby od roku 2009. Jejím historicky prvním laureátem se stal pravnuk Antonína Dvořáka a vnuk skladatele Josefa Suka, houslista, violista a dirigent Josef Suk. Mezi dalšími laureáty nalezneme například osobnosti jako klavírista Ivan Moravec, violoncellista Yo-Yo Ma nebo choreograf a tanečník Jiří Kylián. Význam ceny v minulosti podtrhla i mimořádná místa a příležitosti, při kterých byla předána. Sopranistka Ludmila Dvořáková převzala Cenu Antonína Dvořáka ve Španělském sále Pražského hradu v rámci recitálu klavíristy Lang Langa, do rukou dirigenta Jiřího Bělohlávka byla vložena v roce 2014 v Carnegie Hall v New Yorku a Česká filharmonie ji převzala před svým koncertem k oslavám 100 let české státnosti v Kennedyho Centru ve Washingtonu.

 

5555

 

Foto: Fb Dvořákovy Prahy

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.