pondělí, 14 červen 2021 13:25

Národní divadlo v červnu ještě s několika koncerty a operami

Autor:

Na koncertě v historické budově Národního divadla ve středu 16. června od 19 hodin zazní Malá slavnostní mše Gioacchina Rossiniho. Sólisty budou vedle operního sboru ND pěvci Marie Fajtová, Arnheiður Eiríksdóttir, Petr Nekoranec a Jiří Sulženko. Všechny aktéry bude řídit Jaroslav Kyzlink. Pátek 18. června bude od 19 hodin ve Státní opeře patřit vokálně-instrumentálním skladbám Johannesa Brahmse, Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka. Vystoupí v něm tenorista Josef Moravec, Sbor Státní opery se svými sólisty, varhaník Jan Kalfus a další instrumentalisté. Hudební večer bude řídit sbormistr a dirigent Adolf Melichar.

 

101

 

Národní divadlo uvádí, že ke své mši, psané patrně na objednávku bohatého francouzského bankéře, hraběte Alexise Pillet-Willa, přistoupil Rossini s nadhledem, smyslem pro originalitu, ale také s pokorou. Označil ji za „poslední hřích mého stáří“ a sám si položil otázku, zda napsal hudbu „posvátnou“, či spíše „svatokrádežnou“. Rossiniho mše není kupodivu určena k provozování v kostele, nýbrž v domácím prostředí, čemuž také odpovídá kuriózní instrumentace – dva klavíry a harmonium, tedy žádný orchestr, ani varhany… A navíc – přestože slavný operní skladatel na odpočinku nenapsal tou dobou již více než třicet let jedinou operu, jeho typický, italsky perlivý hudební styl nalezl svůj pozdní ozvuk i v tomto jinak duchovně založeném díle.

„Koncert Brahms – Dvořák – Janáček je příležitostí předvést pěvecké schopnosti Sboru Státní opery v pro něj neobvyklém repertoáru a s minimálním nástrojovým doprovodem,“ vysvětluje dramaturgie s tím, že v programu zazní Brahmsovy romantické Čtyři zpěvy z roku 1860 pro ženský sbor, dva lesní rohy a harfu, Janáčkův Otčenáš pro tenor, smíšený sbor, harfu a varhany z roku 1901, přesněji 1906, a Mše D dur, kterou Antonín Dvořák napsal v roce 1887 na žádost architekta a mecenáše Josefa Hlávky pro příležitost vysvěcení kaple u jeho zámečku v Lužanech. Mše bude provedena ve verzi s později skladatelem doplněnými hlasy violoncell a kontrabasů.

 

106

 

Do Státní opery se dále můžou návštěvníci vypravit ve čtvrtek 20. června od 19 hodin na koncert s názvem Praha–Brno–Hollywood, který se zaměří na díla skladatelů Pavla Haase, Viktora Ullmanna, Franze Schrekera, Jaromíra Weinbergera a Ericha Wolfganga Korngolda. „Hudební ředitel Státní opery, Karl-Heinz Steffens, sestavil program koncertu tak, aby představil pestrost tvorby a osudů skladatelů zařazených do projektu Musica non grata. Od skladby Zesmutnělé scherzo v Osvětimi zavražděného Pavla Haase nás program dovede až k operetě Jaromíra Weibergera Jarní bouře, ve které zářila v Berlíně česká pěvecká hvězda Jarmila Novotná, a k hudbě brněnského rodáka Ericha W. Korngolda zkomponované pro hollywoodský velkofilm Pán sedmi moří,“ doplňují pořadatelé. Koncert zakončí první sezónu zmiňovaného cyklu.

Open air akce s názvem Národní na vodě se uskuteční v centru Prahy na Vltavě, a to vždy od 20 hodin po dvě červnové soboty – 19. a 26. 6. Orchestry Národního divadla a Státní opery spolu se svými sólisty představí to nejlepší, co operní repertoár první české scény nabízí.

 

103

 

Program obou večerů se bude lišit. „Po Vltavě přivezeme skvosty z našeho repertoáru – publikum se může těšit nejen na árie a duety z Prodané nevěsty nebo Rusalky, ale také z Bizetovy Carmen, Rossiniho Lazebníka sevillského nebo Pucciniho Turandot. S Orchestrem Národního divadla také připravujeme několik hudebních překvapení! Těším se, že hladina Vltavy bude klidná a pomůže nám ozvučit Prahu krásnou hudbou,“ říká hudební ředitel Opery Národního divadla Jaroslav Kyzlink, který připravil a bude dirigovat program na lodi v prvním termínu, tedy 19. června. Účinkovat budou sólisté Alžběta Poláčková, Aleš Briscein nebo Svatopluk Sem.

„Loď s hudebníky na palubě vypluje z blízkosti Národního divadla a na své první zastávce mezi Střeleckým ostrovem a Kampou, začne s hudební produkcí ve 20 hodin. Po proplutí zdymadlem se vydá k druhému stanovišti – k přístavišti u Rašínova nábřeží. Zde se začne hrát zhruba ve 20:50. Posledním místem, kde si budou moci diváci vychutnat tento netradiční program, bude Smíchovská náplavka. Sem loď připluje asi ve 21:20,“ zve na akci Národní divadlo.

Do konce června se do Národního divadla můžete vypravit na českou operu oper, Smetanovu Prodanou nevěstu, a to 24. 6. Ještě předtím bude Státní opera 17. června místem Verdiho La traviaty.

 

105

 

Foto: Pixabay, fb ND

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.