sobota, 19 červen 2021 13:28

Letošní Ševčíkova akademie s Jakubem Hrůšou a Lukášem Vondráčkem

Autor:

Letos Ševčíkova akademie nabízí svým studentům smyčcový orchestr pod vedením dirigenta Jakuba Hrůši, pěveckou třídu Markéty Cukrové nebo klavírní třídu Lukáše Vondráčka. Tradicí zůstávají smyčcové třídy vedené lektory z řad úspěšných interpretů. Souběžně s akademií se uskuteční desetidenní Festival Otakara Ševčíka, který tento rok pořádá celou dvacítku rozmanitých koncertů. Ševčíkova akademie se uskuteční v termínu 8. až 20. srpna opět v Horažďovicích, rodném městě legendárního houslisty a pedagoga Otakara Ševčíka. Přihlášky lze posílat do 20. července. Další informace naleznete na https://www.sevcikacademy.cz/ nebo na Facebooku pořadatelů.

 

evkova-akademiefoto-Marek-Novotn

 

„Studenti Ševčíkovy akademie se budou vzdělávat pod vedením houslistů Josefa Špačka, Henry Floryho a Jana Fišera, violoncellisty Tomáše Jamníka, člena violové sekce berlínských filharmoniků Allana Nillese a kontrabasisty Wiese de Boevé. Součástí akademie jsou i juniorské kategorie pro mladistvé pod vedením Daniely Oerterové a Petry Malíškové, připravena je také školička Otakárek pro začínající hráče a hráčky, doprovodná výstava, přednášky či semináře,“ seznamují s lektory organizátoři a předesílají, že velkým lákadlem pro účastníky bude účast dirigenta Jakuba Hrůši. Ten bude nejen poslouchat výkony mladých umělců, ale také povede ve večerních zkouškách smyčcový orchestr. Letošním velkým překvapením je otevření třídy klavíristy Lukáše Vondráčka, který klavírní kurz tohoto typu povede vůbec poprvé. „Jsme moc rádi, že se nám daří akademii tímto směrem rozvíjet. Rozšiřujeme i náš organizační tým, abychom tuto výzvu zvládli. Zveme srdečně nejen všechny studenty, aby se k nám připojili, ale také posluchače, aby si užili připravované festivalové koncerty včetně gala open-air koncertu na náměstí v Horažďovicích,“ říká houslista Josef Špaček.

 

200

 

Houslista Otakar Ševčík byl v 19. století jedním z nejvyhledávanějších pedagogů. Během svého života vytvořil komplexní metodiku pro housle, která nemá v současné době obdoby. „Mám ohromnou radost, že se nám daří připomínat Ševčíkův význam a že i letos přijedou ti nejlepší zahraniční lektoři. Chceme studentům nabídnout co nejvíce motivace pro jejich další postup v hudební kariéře. Pro naší akademii jsme získali další prostory a navýšili razantně počet koncertů tak, aby si zahrál opravdu každý, deficit hraní je nyní významný,“ říká violoncellista Tomáš Jamník a dodává: „Mohu prozradit, že téma letošní akademie bude zpěv. Málo se ví, že Otakar Ševčík byl také zpěvák, a proto letos otevíráme pěveckou třídu mezzosopranistky Markéty Cukrové, která zároveň povede seminář pro smyčcaře. Nikdo se však nemusí bát, zpěv nebude povinný.“

 

201

 

Foto: Marek Novotný, Fb Ševčík Academy

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.