sobota, 03 červenec 2021 08:28

Festival Košická hudobná jar posunut na léto

Autor:

Mezinárodní hudební festival Košická hudobná jar se bude konat od pátku 9. do čtvrtka 29. července. Pořadatelé pětašedesátého ročníku řady koncertů pozvali umělce z Ruska, Německa, Francie a z České republiky. Posunutí termínu konání festivalu z května na červenec je nasnadě, a sice kvůli epidemiologické situaci. Pořádající Státní filharmonie Košice tak nabízí větší jistotu v konání hudebních projektů. Přehledný program je k dispozici zde.

 

500

 

„Jednou z mimoriadnych udalostí 65. ročníka Košickej hudobnej jari bude open air koncert trumpetistky Lucienne Renaudin Vary, ktorý odznie pri príležitosti 100. výročia narodenia argentínskeho skladateľa Astora Piazzollu v príjemnom prostredí Kasární/Kulturparku. Nemenej lákavý zážitok sľubujú aj ostatné symfonické koncerty. Taktovka Roberta Jindru uvedie Wagnerových Majstrov spevákov norimberských v interpretácii famózneho basbarytonistu Adama Plachetku,“ uvádějí pořadatelé a pokračují ve své nabídce: „V spolupráci so Zbyňkom Müllerom prehovorí Beethovenova Eroica.“

 

Lucienne-Renaudin-Vary

 

Závěrečný koncert bude patřit vítězce mnoha mezinárodních soutěží, ruské violoncellistce Anastasii Kobekině, a to v programu, který bude řídit Rastislav Štúr.

Součástí KHJ bude i dílo skladatele Jozefa Podprockého, který zemřel na konci března. Jeho život i tvorba byly se Státní filharmonií Košice úzce spjaty. „Osobnosť Jozefa Podprockého mimoriadnym spôsobom zasiahla do slovenského hudobného života. Ako spomienku na osobnosť človeka, ktorý nás svojím životom a tvorbou pozitívne ovplyvňoval, sme do programu zaradili jeho posledné dielo Variácie – metamorfózy, napísané na objednávku Štátnej filharmónie Košice pri príležitosti jej 50. výročia. Vrcholom skladby je epizóda, ktorá bola autorovou bezprostrednou reakciou na vraždu novinára a jeho snúbenice. K Podprockého kompozícii sme do programu symbolicky priradili Concertino pre klavír a orchester jeho učiteľa, Jána Cikkera,“ uvedla ředitelka orchestru Lucia Potokárová.

 

Olivier-Latry-fotokredit--Son

 

I tento rok ŠfK nabídne sérii komorních koncertů, a to v rámci padesátého ročníku Medzinárodného hudobného festivalu Ivana Sokola. Jakousi pozvánkou má být účinkování titulárního varhaníka katedrály Notre-Dame v Paříži, Oliviera Latryho. „V rámci KHJ uvedie koncert v Dóme sv. Alžbety,“ informují organizátoři a doplňují: „Na sólovom klavírnom recitáli sa predstaví mladý ruský virtuóz Daniel Kharitonov. Do čias dávno minulých návštevníkov prenesie vokálny súbor Schola Minor prostredníctvom stredovekých spevov gregoriánskeho chorálu. Milovníkov pôvabnej súhry sláčikového kvarteta zaiste poteší koncert špičkových hudobníkov z Goldmund Quartet.“

 

Goldmund-Quartet-2-c-Nikolai-Lund

 

KHJ-fb-cover-final

 

Foto: J. Ľaš, Nikolai Lund, Son, archiv interpretů

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.