pátek, 23 listopad 2018 07:59

Yekwon Sunwoo v Praze
Festival Rudolfa Firkušného představí vítěze Van Cliburnovy soutěže

Autor:

 

„Je to jediný symfonický program letošního ročníku.“

„Do dvou týdnů po vítězství měl novou položku v diskografii.“

„Americké noviny ho označují jako schopného a nadaného, výrazně virtuózního interpreta.“

 

Yekwon-Sunwoo523Carolyn-Cruz-The-Cliburn-2

 

Pianista Van Cliburn byl první Američan, který vyhrál Čajkovského soutěž v Moskvě. Psal se rok 1958, bylo mu čtyřiadvacet. Yekwon Sunwoo byl první Korejec, který vyhrál Van Cliburnovu mezinárodní soutěž v Texasu. Psal se rok 2017, bylo mu osmadvacet. V neděli se představí na Klavírním festivalu Rudolfa Firkušného v Praze.

Jihokorejský klavírista Yekwon Sunwoo, nositel zlaté medaile, je na turné s Orchestrem Korejského rozhlasu (KBS), pro pražské Rudolfinum má připraven 3. klavírní koncert Sergeje Rachmaninova. Skladatele, jímž si loni podmanil porotu v texaském Fort Worthu. Je to jediný symfonický program letošního ročníku, ostatních pět večerů jsou recitály. Yekwon Sunwoo hraje od osmi let, sólový koncertní debut i debut s orchestrem měl v patnácti v Soulu. O rok později se stěhoval do Spojených států, kde začal studovat nejprve na Curtisově institutu ve Filadelfii. Tato škola umožňuje jen bakalářské studium, pokračoval proto potom v New Yorku – nejdříve na Juilliard School a nakonec ještě na Mannes School of Music.  Studia ještě úplně neuzavřel – nyní je žákem Bernda Goetzka v Hannoveru.

 

Sunwoo-Yekwon---3

 

„Nástroj a jeho výrazovost Yekwon Sunwoo naprosto ovládá,“ psaly o něm americké noviny, které ho označují jako schopného a nadaného, výrazně virtuózního interpreta. On sám podle svých slov usiluje dosáhnout v umění „skutečné pravdy a té nejhlubší krásy“ a doufá, že se mu podaří s tím spojené základní emoce publiku předat. Po vítězství v soutěži ve Spojených státech, která nebyla zdaleka jeho prvním a jediným úspěchem, definitivně zahájil poměrně strmou kariéru.

Do dvou týdnů po vítězství ve Van Cliburnově soutěži, organizované za velké pozornosti jednou za čtyři roky, měl Yekwon Sunwoo novou položku v diskografii – na labelu Decca vyšly skladby, s nimiž soutěžil: Ravelův La Valse, druhá ze sonát Sergeje Rachmaninova a jedna sonáta Haydnova, hudba Marc-Andreho Hamelina a Franze Liszta i fantazie na milostný duet ze Straussova Růžového kavalíra od Percyho Graingera.

První ceny si korejský umělec odnesl i ze soutěže ve Frankfurtu nad Mohanem v roce 2015, předtím z festivalu ve Verbier ve Švýcarsku, v roce 2013 z Mezinárodní hudební soutěže Sendai v Japonsku a ještě o rok dřív z William Kapell International Piano Competition v USA.

 

Sunwoo-Yekwon--Jeremy-Enlow-2

 

Koncertoval už v newyorské Carnegie Hall, ve Wigmore Hall v Londýně, v Salle Cortot v Paříži i v sále Labské filharmonie v Hamburku… Byl v Chicagu, Houstonu, Los Angeles a také v kanadském Vancouveru a po USA podnikl vedle toho rovněž turné s Kubánským národním orchestrem. S Královským skotským národním orchestrem debutoval v Británii. Nyní na podzim byl s Mnichovskou filharmonií a Valerijem Gergijevem v Soulu. Na mapě míst, kde už účinkoval, figurují také Brusel, Kodaň, Istanbul, Madrid, Helsingborg… a v Asii Bejrut, Tchaj-wan, Hong-Kong… a znovu rodná Jižní Korea.

V české metropoli na Klavírním festivalu Rudolfa Firkušného, který organizuje Pražské jaro, uvede nejoblíbenější z klavírních koncertů Sergeje Rachmaninova. Dílo mělo - se skladatelem u klavíru – premiéru v roce 1909 v New Yorku. Tam, kde se o čtyři desetiletí později definitivně, po druhé emigraci, usadil Rudolf Firkušný.    

Na programu je také Dvořákův Karneval a Čajkovského Pátá symfonie. V úterý 27. 11. hraje Yekwon Sunwoo s Orchestrem Korejského rozhlasu a s dirigentem Yoelem Levim ve Zlíně a o den později v Bratislavě.

 

Yekwon-Sunwoo302-2

 

Foto: Carolyn Cruz, Jeremy Enlow

Petr Veber

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispívá do odborných českých hudebních měsíčníků, deníků i časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe do Lidových a Hospodářských novin, publikuje v Týdeníku Rozhlas i na internetu, píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.