pondělí, 12 červenec 2021 12:58

Smetanova Litomyšl v roce 2022 snad už zase jako před covidem

Autor:

„Tématem bude název jedné z básnických sbírek Jana Skácela – A znovu láska.“

„Půjde o unikátní možnost vyslechnout kompletní Bachovo varhanní dílo.“

„Už teď směřují k roku 2024, kdy se bude připomínat dvousté výročí narození Bedřicha Smetany.“

 

11

 

Prodaná nevěsta a Dvě vdovy Bedřicha Smetany, Verdiho Otello a Massenetova Manon… To jsou opery, které budou jedním z pilířů příštího ročníku Národního festivalu Smetanova Litomyšl. K tomu Hradišťan, flamencová Carmen, Šostakovičova Leningradská symfonie, Alpská symfonie Richarda Strausse, Dvořákova Novosvětská, Händelův Mesiáš… V pětadvaceti dnech je v červnu a počátkem července 2022 v plánu na pět desítek představení a koncertů, z nichž pořadatelé dnes některé předběžně odhalili. „Pevně doufáme, že už se bude moci uskutečnit festival v takovém rozsahu, na jaký byli naši návštěvníci zvyklí až do roku 2019, v časech před covidem,“ uvedl umělecký ředitel festivalu Vojtěch Stříteský.

V rodišti Bedřicha Smetany by se měl čtyřiašedesátý ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl uskutečnit v roce 2022 mezi 9. červnem a 3. červencem. Zahájí ho Slovenská filharmonie, finále má nést název Hrom do Police, jehož obsah ovšem ještě nebyl odtajněn. Motem a tématem bude název jedné z básnických sbírek Jana Skácela, od jehož narození uplyne sto let: A znovu láska.

 

3

 

Takové téma s sebou podle Vojtěcha Stříteského přirozeně nese obrovskou spoustu dramaturgických možností. „Mohu prozradit, že nás čekají například nové operní inscenace Prodané nevěsty a Dvou vdov i nesmrtelné příběhy Verdiho Otella a Massenetovy Manon.“ S Jiřím Pavlicou chystají pořadatelé pro Hradišťan, pro Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK a smíšený sbor pořad „…A znovu láska“ a diváci snad uvidí i dvakrát odloženou flamencovou Carmen. V roce osmdesátého výročí premiéry by měla zaznít Šostakovičova Leningradská symfonie, dále například Čajkovského Pátá symfonie, monumentální Alpská symfonie Richarda Strausse a hned v úvodu Dvořákova Novosvětská.

 

2

 

Vystoupit by měli v Litomyšli basbarytonista Erwin Schrott nebo pianista Lukáš Vondráček, pěvci Adam Plachetka a Jan Martiník, dirigenti Jakub Hrůša, Alexander Liebreich, Daniel Raiskin, Dennis Russell Davies… Pro rodiče a děti bude uvedena Perníková chaloupka Jana Kučery a „pro všechny“ Zámečníkův Ferda Mravenec. V piaristickém kostele Povýšení sv. Kříže by mělo zaznít v interpretaci Collegia 1704 a Václava Lukse Händelovo oratorium Mesiáš.

 

5

 

S varhaníkem Jaroslavem Tůmou chystá Vojtěch Stříteský týdenní bachovský maraton projekcí a koncertů nazvaný Bach XXII: Perpetuum Organum. Půjde o unikátní možnost vyslechnout kompletní varhanní dílo Johanna Sebastiana Bacha.

 

6

 

Plány mají pořadatelé samozřejmě i na další ročníky. Už teď směřují k roku 2024, kdy se bude připomínat dvousté výročí narození Bedřicha Smetany. O projektu Smetana 200 jsme psali ZDE.

 

8

 

Foto: Ilustrační - Smetanova Litomyšl

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.