pondělí, 06 září 2021 11:59

Liberecké Divadlo F. X. Šaldy zahájilo sezónu a zve na premiéry

Autor:

Divadlo F. X. Šaldy v Liberci nabídne v nové sezóně osm hudebních a tanečních premiér. Z oper to budou Čajkovského Jolanta, která bude mít premiéry za pár dní, a sice 9. a 12. září, a Verdiho Otello. Ten přijde na řadu v březnu příštího roku. V říjnu a listopadu orchestr zahraje dva symfonické koncerty, říjnový s díly Carmina Burana Carla Orffa a Věčné evangelium Leoše Janáčka, listopadový se skladbami Josefa Suka, Wolfganga Amadea Mozarta a Petra Iljiče Čajkovského. Před Vánoci se uskuteční premiéry muzikálu Hledá se tenor. Balet nabídne 24. a 26. září premiéry Mauglího s hudbou Aleše Březiny v choreografii umělecké vedoucí baletního souboru Mariky Mikanové. V listopadu tanečníci obohatí svůj repertoár o tragikomickou taneční gangsterku MašínGun Brothers. Na inscenaci vycházející ze skutečných událostí naší historie balet spolupracuje s tvůrci uznávaného uměleckého uskupení Dekkadancers. V květnu příštího roku čeká diváky společný projekt všech tří souborů divadla s názvem Trojzemí. Autorem hudby a také dirigentem představení je skladatel, dirigent a klavírista Jan Kučera.

 

115

 

„Nabídka operního souboru v letošní sezóně čerpá z prestižní pozice, jaké se soubor ve svém uměleckém prostředí těší. Projevuje se to zvláště spoluprací s předními sólisty, možností uvádět interpretačně značně náročné tituly i účastí na významných přehlídkách a festivalech, o nichž se domníváme, že nejen proběhnou, ale že liberecký soubor na nich potvrdí své kvality,“ uvádí divadlo s tím, že se do interního angažmá podařilo získat význačného současného tenoristu, kterým je Titusz Tóbisz. Ze sboru do sólového angažmá přestoupila mezzosopranistka Petra Vondrová.

 

113

 

Muzikál z dílny Brada Carrolla a Chrise Walkera Hledá se tenor (Lend me a Tenor) je svým dějem svázán s významným operním titulem – v operním domě se chystá představení Verdiho Otella, v hlavní roli má účinkovat světoznámý tenor. Ten má však jiné starosti a hledá se tedy záskok. Jedná se o bravurní muzikálovou komedii, která půvabně a s nadhledem obnažuje divadelní prostředí. „Premiéra se konala v roce 2011 v Londýně, v Liberci dílo uvádíme v původním českém překladu Petra Palouše a Františka Zacharníka. Muzikál v Liberci inscenuje osvědčený a divácky úspěšný tým režiséra a zpěváka Oldřicha Kříže,“ zvou na představení pořadatelé. V něm budou účinkovat například Jan Kříž, Lukáš Randák, Liana Sass, Martin Polách i už jmenovaný Titusz Tóbisz. Hudebního nastudování se ujme Jiří Petrdlík. Skutečná inscenace Verdiho předposlední opery Otello, s Tituszem Tóbiszem v titulní roli, bude přímo následovat. Premiéry se budou konat 18. a 19. prosince v 19 hodin v Šaldově divadle.

 

114

 

Od ledna bude na programu patnáctý ročník nejvýznamnějšího tuzemského festivalu hudebního divadla, v posledních letech s mezinárodní účastí, Opera 2022. Liberecký soubor si celkem šestkrát, z toho pětkrát po sobě, z tohoto bienále hudebního divadla přivezl hlavní cenu. Historická budova Národního divadla bude operní soubor DFXŠ v rámci festivalu hostit v neděli 16. ledna. Půjde o inscenaci jednoho z nejhranějších světových hudebně-dramatických děl 20. století, operu Příhody lišky Bystroušky Leoše Janáčka, v nastudování Martina Doubravského a v režii Lindy Keprtové. S toutéž inscenací pak v závěru sezóny přijede opera také do Janáčkova rodiště – Hukvald, a to v rámci tamního Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkovy Hukvaldy.

 

112

 

„Začátek sezóny v půli srpna patřil inscenaci Dvořákovy opery Jakobín, která byla rehabilitována po roční pauze. Tato klasická česká opera má na libereckém jevišti bohatou interpretační tradici. V nastudování Martina Doubravského a v režii Kateřiny Duškové vystupuje kromě celého souboru také dětský sbor Severáček, který dokresluje neopakovatelný klasický kolorit díla,“ informuje divadlo. Oficiálně byla sezóna v opeře zahájena Večerem filmových melodií z amerických westernů či francouzských komedií seskládaných do symfonických suit.

 

 

Foto: zahájení sezóny Divadla F. X. Šaldy - archiv divadla

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.