středa, 27 říjen 2021 08:03

Jiří Suchý a Semafor na závěr MHF Lípa Musica

Autor:

Jubilejní, dvacátý ročník MHF Lípa Musica vyvrcholí zítra, na státní svátek 28. října, v tradiční lokalitě, tedy v Městském divadle v Novém Boru. Na programu je výjimečný narozeninový koncert, který je poctou mimořádné osobnosti české kultury – Jiřímu Suchému. Ten 1. října letošního roku oslavil devadesáté narozeniny a při této příležitosti se společně se zpěvačkou a herečkou Jitkou Molavcovou za doprovodu Orchestru divadla Semafor řízeného Jiřím J. N. Svobodou představí na slavnostním narozeninovém koncertu. Zaznějí „nezapomenutelné písně, na které se zapomnělo…“ z dílny Jiřího Suchého, Jiřího Šlitra, ale i Jiřího Voskovce a Jana Wericha.

 

117

 

„Když mi bylo dvaapadesát, říkal jsem si, že v šedesáti skončím,“ říká Jiří Suchý, „později jsem si říkal v sedmdesáti, pak v osmdesáti. A dneska si říkám, že nevím, kdy skončím, a jsem strašně zvědavej, kam to až dotáhnu…“

Jiří Suchý prostřednictvím svého dvaašedesátiletého divadla Semafor, stovek písní a všech svých uměleckých aktivit zasáhl do života několika generací těch, kdo u nás poslouchají písně, chodí do divadla, mají rádi poezii či výtvarné umění. A tak těžko může být větší pocty, než že právě tato šarmantní a nezdolná osobnost, která je se svým nezaměnitelným „suchým“ a chytrým humorem pevným majákem české kultury, vystoupí na závěr festivalových narozeninových oslav a společně s Jitkou Molavcovou za doprovodu divadelního orchestru pod vedením Jiřího J. N. Svobody zazpívají nejznámější, ale i pozapomenuté semaforské písničky.

Jitka Molavcová se hudbě věnuje často a ráda, a nejen té semaforské. Uplatnila se i jako skvělá průvodkyně koncertů vážné hudby či jako interpretka a instrumentalistka na koncertech hudby středověké. Publikum ji mohlo vidět na koncertních pódiích spolu s renomovanými symfonickými tělesy a dirigenty zvučných jmen. Vystoupila na Pražském jaru, na festivalu Janáčkovy Hukvaldy, na festivalu Gustava Mahlera i na Podblanickém hudebním podzimu. Hudební kritikou bylo vysoce oceněno její ztvárnění Ariadny v melodramu Jiřího Antonína Bendy Adriana na Naxu. Uznání získala i spoluprací s Janáčkovým kvartetem na hudebně literárním projektu Důvěrné listy Leoše Janáčka.

 

112

 

Šéfem orchestru divadla Semafor je Jiří J. N. Svoboda. Ten po maturitě na Gymnáziu Boženy Němcové v Hradci Králové absolvoval Konzervatoř Jaroslava Ježka. V letech 1996 až 2000 působil jako pianista dívčího sboru Kantiléna v Hradci Králové. V divadle Semafor působí od roku 2002 jako pianista a korepetitor, v roce 2005 se stal jeho kapelníkem a o čtyři roky později i jeho intendantem – ředitelem provozu divadla.

Dvacátý ročník MHF Lípa Musica definitivně uzavře tradiční epilog ve spolupráci se ZUŠ Česká Lípa s názvem Má to smysl! Ten v letošním roce zaštítí dva renomovaní umělci – houslista Josef Špaček a klavírista Miroslav Sekera. Společně s žáky ZUŠ se na jednom pódiu představí v pátek 19. listopadu v KD Crystal v České Lípě.

 

111

 

Foto: archiv festivalu, Dušan Dostál

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.