středa, 27 říjen 2021 13:00

Atrium na Žižkově rozezní jazz i vážná hudba. Zítra zahraje Ivo Kahánek

Autor:

Příspěvková organizace městské části Praha 3 Za Trojku, která provozuje kulturní centra Vozovna a Atrium na Žižkově, přichystala Klavírní cyklus. Triptych koncertů v Atriu zítra zahájí Ivo Kahánek. Jazzové standardy a kompozice zahraje 25. listopadu skladatel Vít Křišťan a letošní klavírní řadu zakončí 16. prosince skladatelka Nikol Bóková. Všechny koncerty začínají v 19:30 hodin.

 

302

 

Na státní svátek 28. října v sále Atria na Žižkově zazní program z děl tří velikánů: Mozarta, Dvořáka a Chopina. „Ivo Kahánek se interpretaci zmíněných autorů věnuje pravidelně. Důkazem toho je mimo jiné zbrusu nový komplet Dvořákova klavírního díla, který vyšel u vydavatelství Supraphon v září letošního roku,“ uvádějí pořadatelé a doplňují, že jazzově laděný program zahraje 25. listopadu pianista a skladatel Vít Křišťan, který má za sebou dvě autorské desky a na mnoha dalších se podílel. Zkušenosti sbíral na studiích v Evropě a během svých cest hrál s mnoha jazzmany. Zavítal i do USA, kolébky jazzu, kde spolupracoval s významnými interprety žánru. Křišťan vyučuje na JAMU i HAMU a koncertuje po celém světě. Pro Atrium na Žižkově si připravil vystoupení, které propojí jazz s improvizací. Jazzové standardy, které Křišťan perfektně zná, se smísí s autorovými vlastními skladbami a improvizovanými pasážemi. Vznikne tak hudební mozaika překračující žánry.

 

300

 

Pod barokní klenbou Atria propojí díla skladatelů klasické hudby se svou vlastní tvorbou 16. prosince Nikol Bóková. „Zatímco v první části koncertu zazní známá díla Rachmaninova, Skrjabina a Ravela, druhá část vystoupení bude patřit autorčiným skladbám z jejích alb Inner Place a Unravel,“ sděluje dramaturgie. Hudebnice, která ve své tvorbě stírá hranice žánrů, vystoupí v sestavě klasického jazzového tria. Po jejím boku zahrají na kontrabas Martin Kocián a na bicí Michał Wierzgoń.

 

301

 

Foto: archivy interpretů

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.