pátek, 14 leden 2022 08:57

Basbarytonista Gerald Finley v neděli opět v Praze

Autor:

Český spolek pro komorní hudbu přivítá v rámci své recitálové řady basbarytonistu Geralda Finleyho. Ten spolu s klavíristou Juliem Drakem představí tvorbu vídeňských mistrů Franze Schuberta a Hugo Wolfa, ale také v české premiéře nejnovější písňový cyklus současného britského autora Marka-Anthonyho Turnage. Spojnicí celého programu je obdiv k dílu Williama Shakespeara. Koncert se koná v neděli 16. ledna v 17:30 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina.

 

73

 

Gerald Finley je kanadský basbarytonista s převážně britskou uměleckou kariérou. Je díky svým vystoupením v předních operních i koncertních domech i četným nahrávkám pokládán za jednoho z nejvýznamnějších a nejváženějších umělců současnosti. Jeho profesní dráha zahrnuje operní, koncertní i písňový repertoár, při kterém spolupracuje s uznávanými skladateli, dirigenty a orchestry. Do konce sezóny ho vedle amerického turné čekají vystoupení v Bavorské státní opeře, v Metropolitní opeře, ve Vídeňské státní opeře a Konzerthausu.

Ani v Praze nevystoupí Gerald Finley poprvé. V říjnu 2012 provedl na dvou koncertech České filharmonie Pět raných písní Gustava Mahlera v instrumentaci Luciana Beria,“ připomínají pořadatelé. Na post šéfdirigenta a uměleckého ředitele prvního českého orchestru se tehdy po dvaceti letech vracel Jiří Bělohlávek.

 

4875

 

Nedělní rudolfinský recitál připravil Gerald Finley spolu s klavíristou a doprovazečem předních světových umělců Juliem Drakem. Program, který na přelomu ledna a února pětkrát zazní také na turné po USA, propojují písně inspirované dramaty i sonety Williama Shakespeara, kterého pro střední Evropu v druhé polovině 18. století objevilo německé předromantické hnutí Sturm und Drang. V první půlce koncertu proto logicky nemohou chybět básně literárního velikána Johanna Wolfganga von Goetheho zhudebněné Franzem Schubertem či Hugo Wolfem přetlumočené verše Eduarda Mörikeho. Ten byl za svého života považován za nejvýznamnějšího německého lyrika po Goethovi, i když dnes je známý spíše jen svou novelou nazvanou Mozart na cestě do Prahy.

 

70

 

V druhé polovině koncertu Gerald Finley a Julius Drake přednesou cyklus písní Without Ceremony na motivy textů Thomase Hardyho od Marka-Anthonyho Turnage, jehož premiéra se konala ve Vídni 16. listopadu minulého roku a v Praze tedy zazní poprvé. V posledním bloku programu, který nese název Shakespeare in Love podle americko-britského filmu z roku 1998, se umělci vrátí v písních Thomase Morleyho, Ericha Wolfganga Korngolda, Einojuhaniho Rautavaary, Michaela Tippetta, Madeleine Dring a Coleho Portera k velkému básníkovi alžbětinského věku.

 

75

 

V rámci recitálové řady Českého spolku pro komorní hudbu se do konce 127. sezóny uskuteční ještě dva koncerty – 20. února vystoupí houslista Josef Špaček za doprovodu Federica Colliho a 24. dubna klavíristka Yuja Wang,“ uvádějí organizátoři a doplňují, že před těmito dvěma recitály proběhnou i koncerty z dalších spolkových cyklů. Hned v pondělí 17. ledna Jan Mráček ve dvojroli sólisty a uměleckého vedoucího provede s Komorním orchestrem České filharmonie dvě barokní skladby od Händela a Geminianiho, barokní formou inspirované Concerto grosso Alfreda Schnittkeho a líbeznou baletní suitu Igora Stravinského. Ve středu 26. ledna zahraje díla Antonína Dvořáka a Felixe Mendelssohna-Bartholdyho Talichovo kvarteto. Původně avizovaný legendární americký Juilliard String Quartet do Prahy nepřijede. Z důvodu vývoje pandemické situace se totiž rozhodl zrušit celé výroční evropské turné plánované při příležitosti pětasedmdesáti let od svého založení.

 

Foto: Fb České filharmonie, archiv Geralda Finleyho, Marco Borggreve

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.