neděle, 27 únor 2022 13:27

Viola poprvé v Mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro. Soutěžit budou i trombonisté

Autor:

Rok 2023 bude pro Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro v mnoha ohledech výjimečný. Poprvé v historii se bude soutěžit v oboru viola, druhým oborem bude trombon, který se do soutěže vrací po dvanácti letech. Už čtyřiasedmdesátý ročník soutěže se bude konat od 6. do 14. května příštího roku v Praze. Soutěžní podmínky Pražské jaro zveřejnilo s velkým předstihem právě s ohledem na nově zařazený obor. Registrace do soutěže bude spuštěna na začátku letošního září. Kompletní soutěžní podmínky, repertoár a harmonogram soutěže zájemci naleznou na webových stránkách festival.cz/soutez.

 

132

 

Violové porotě bude předsedat Antoine Tamestit (Francie), umělecký ředitel Viola Space Festival a zakládající člen Tria Zimmermann. Členy poroty budou další významní sólisté: Kristina Fialová (Česká republika) – pedagožka na Pražské konzervatoři, Garth Knox (Irsko) – pedagog na Royal Academy of Music v Londýně, Pavel Nikl (Česká republika) – jeden ze zakládajících členů Pavel Haas Quartet a pedagog na konzervatoři P. J. Vejvanovského v Kroměříži, Cynthia Phelps (USA) – sóloviolistka New York Philharmonic a pedagožka na Juilliard School v New Yorku, Lars Anders Tomter (Norsko) – pedagog na State Academy v Oslu a na Royal Danish Music Academy a Tabea Zimmermann (Německo) – pedagožka na Hochschule für Musik Hanns Eisler v Berlíně.

 

130

 

Trombonovou porotu povede Zdzisław Stolarczyk (Polsko), člen International Trombone Association a pedagog na Chopin University of Music ve Varšavě. V porotě ho doplní další přední sólisté: Zoltán Kiss (Maďarsko) – pedagog v Philip Jones Centre for Brass (Royal Northern College of Music) v Manchesteru, Robert Kozánek (Česká republika) – vedoucí skupiny trombonů České filharmonie a pedagog na Janáčkově akademii múzických umění v Brně, Fabrice Millischer (Francie) – pedagog na Hochschule für Musik Freiburg a na Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse v Paříži, Lukáš Moťka (Česká republika) – sólotrombonista České filharmonie a pedagog na Akademii múzických umění v Praze, Oliver Seifert (Německo) – sólotrombonista Hessischen Radio Orchestra Frankfurt a pedagog na National University of Music and Representing Art ve Frankfurtu a Jeremy Wilson (USA) – pedagog na Vanderbilt University Blair School of Music.

 

131

 

I pro nadcházející soutěž Pražské jaro objednalo novou skladbu pro každý obor. Violovou sólovou skladbu zkomponuje Ondřej Štochl. Trombonová skladba s klavírem bude napsána Janem Kučerou. Tyto skladby budou soutěžícím přijatým do soutěže zaslány tři měsíce před konáním soutěže a ve světové premiéře zaznějí během druhých kol, tedy 10. května 2023 v oboru viola a 11. května 2023 v oboru trombon. Za nejlepší interpretaci těchto skladeb je také vypsána cena Nadace Český hudební fond.

 

Foto: Twitter, UMFC, Pixabay

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.