sobota, 05 březen 2022 10:24

Výzva Kalabis100 oslaví významné výročí Viktora Kalabise

Autor:

Oslavu stého výročí narození skladatele Viktora Kalabise, která český hudební život čeká příští rok, chystá výzva Kalabis100. Pomocí příspěvků Nadačního fondu Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové chce podpořit zájem o skladatelovu osobnost a dílo mezi interprety i muzikology. Projekty je možné přihlásit do konce května.

 

Viktor-Kalabis---foto-archiv-KRF

 

Fond založený samotným skladatelem a jeho manželkou, světoznámou cembalistkou, chce pomocí nadačních příspěvků podpořit projekty související s osobností a dílem Viktora Kalabise, jejichž realizace je plánována v sezónách 2022/2023 a 2023/2024. Výzva podpoří koncerty orchestrů, sborů, komorních souborů a sólistů, například na cembalo, kterému Kalabis věnoval velké množství skladeb. Obrací se také na hudební vědce a publicisty, chce iniciovat muzikologický výzkum a vznik nových textů o Kalabisovi. Je otevřena všem zajímavým projektům, které pomohou výročí náležitě oslavit. Záštitu celému projektu udělil klavírista Ivo Kahánek, který pro Supraphon nahrál Kalabisovo kompletní dílo pro klavír a věnuje se propagaci skladatelova odkazu.

 

Ivo-Kahnek-foto-Duan-Martinek

 

Návrhy projektů je možné podávat do konce května, o výběru podpořených akcí rozhodne Správní rada Nadačního fondu. Její předseda, muzikolog Aleš Březina, se na návrhy projektů těší: „Hudba 2. poloviny 20. století nemá na koncertních pódiích a v muzikologické literatuře dosud místo, které by odpovídalo jejímu rozsahu a významu. Oslavy 100. výročí narození Viktora Kalabise jsou po loňských oslavách Jana Nováka další výbornou příležitostí začít tento dluh systematicky splácet.

Oslavy skladatelova výročí začnou už letos v březnu velkolepým koncertem v katedrále svatého Jana v New Yorku. Zazní zde Kalabisova kantáta Canticum Canticorum, op. 65 v podání sboru a orchestru Musica Sacra, které vede dirigent Kent Tritle. Událost významně podpořila washingtonská The Viktor Kalabis and Zuzana Růžičková Foundation, sesterská organizace pražského Nadačního fondu.

 

VK-a-ZR-1982---foto-archiv-KRF

 

Foto: archiv KRF, Dušan Martinček

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.