čtvrtek, 17 březen 2022 18:23

Opera v Brně v sezóně 2022/2023 s Janáčkem i Lehárem

Autor:

„Po delší době se na jeviště Janáčkova divadla vrátí i velká opereta se vší parádou, která k ní patří.“

„V programu festivalu Janáček Brno 2022 se sejde česká dirigentská špička střední generace – Jakub Hrůša, Tomáš Hanus, Tomáš Netopil a Marko Ivanović.“

„Zahájení bude patřit výjimečnému projektu – scénickému uvedení Janáčkovy Glagolské mše společně s jeho operou Z mrtvého domu.“

 

2000

 

Verdiho Falstaff a Strausova Salome, Janáčkovo drama Z mrtvého domu, ale po letech také klasická opereta, a sice Lehárova Veselá vdova – to je výhled operního souboru Národního divadla Brno do příští sezóny. Patří k tomu i další ročník mezinárodního festivalu Janáček Brno 2022 s operními představeními a koncerty.

První premiérou příští sezóny souboru Janáčkovy opery brněnského Národního divadla má být v listopadu drama Z mrtvého domu komponované podle Dostojevského literární předlohy. Režisér Jiří Heřman je v jednom večeru spojí se scénicky ztvárněnou Glagolskou mší stejného autora. „V každém tvoru jiskra boží,“ připomíná Heřman Janáčkovo lapidární vyjádření, které je pro něj myšlenkou spojující skladatelovu poslední operu s dílem stejně unikátním – panteistickou kantátou na staroslověnský liturgický text ze stejné doby.

Režisérka Magdalena Švecová a dirigent Jakub Klecker připraví na 3. února 2023 inscenaci Lehárovy Veselé vdovy. „Po delší době se tak na jeviště Janáčkova divadla vrátí i velká opereta se vší parádou, která k ní patří,“ uvedl šéf operního souboru Jiří Heřman na dnešní tiskové konferenci divadla.

 

2010

 

Dobré jídlo a pití, trocha flirtování a stárnoucí Falstaff je naprosto spokojen. Že si z něj tropí windsorští legraci? Vždyť přece všechno na světě je jen fraška, říká moudře…“ Těmito slovy uvádí dramaturgie Národního divadla Brno další premiéru sezóny, kterou má být napřesrok 5. dubna Verdiho poslední dílo a jediná komedie. Dirigentem bude Ondrej Olos a režisérem Ondřej Havelka.

Závěr sezóny pak bude patřit mimořádně expresivnímu a také šokujícímu a nezvykle krátkému dílu, Salome Richarda Strausse. Opera podle hry Oscara Wilda vyvolala při drážďanské premiéře v roce 1905 skandál… Brněnské nastudování je svěřeno týmu režiséra Davida Radoka a dirigenta Marko Ivanoviće, jejichž Peter Grimes, opera Benjamina Brittena, získal v této sezóně cenu Inscenace roku.

 

5877

 

Od 2. do 20. listopadu se má letos na podzim konat osmý ročník mezinárodního operního a hudebního festivalu Janáček Brno, pořádaného divadlem jako bienále. Bude patřit slovanským inspiracím. A v jeho programu se sejde česká dirigentská špička střední generace – Jakub Hrůša, Tomáš Hanus, Tomáš Netopil a Marko Ivanović, čtyři někdejší žáci Jiřího Bělohlávka.

 

1114

 

Zahájení bude patřit výjimečnému projektu – scénickému uvedení Janáčkovy Glagolské mše společně s jeho operou Z mrtvého domu, v režii Jiřího Heřmana a v hudebním nastudování Jakuba Hrůši. Grand Théâtre de Genève má přijet s inscenací Káti Kabanové v pojetí režisérky Tatjany Gürbaca a v hudebním nastudování Tomáše Netopila. Pražské Národní divadlo se pohostinsky připojí zpracováním téže opery, za kterým stojí režisér Calixto Bieito a dirigent Jaroslav Kyzlink. Velšská národní opera se svým šéfem Tomášem Hanusem přiveze Janáčkovu Věc Makropulos v režii Olivie Fuchs. Národní divadlo pak festival zakončí operou Plameny od Erwina Schulhoffa, opět v režii Calixta Bieita.

Festival má téma „Quo vadis“, tedy „Kam kráčíš“. Zazní při něm pod taktovkou Johna Fioreho i stejnojmenné duchovní oratorium z pera Felikse Nowowiejského, polského autora, který pro obrazy z doby počátků křesťanství v římské říši využil v roce 1909 stejnojmennou románovou předlohu Henryka Sienkiewicze. Dílo nastuduje orchestr brněnské Janáčkovy opery a sbor Slovenského národního divadla z Bratislavy.

 

2544

 

Koncertní řada festivalu si všímá inspirací slovanskou kulturou v díle Leoše Janáčka i v tvorbě dalších skladatelů, zejména jeho současníků. Vystoupí mimo jiné Orchestre de la Suisse Romande, orchestr Velšské národní opery nebo Symfonický orchestr Českého rozhlasu a z komorních souborů Pavel Haas Quartet a Zemlinského kvarteto. Dvakrát zazní Janáčkův originální písňový cyklus Zápisník zmizelého, jednak s Juliem Drakem, Nicky Spencem a Václavou Krejčí Houskovou, jednak v instrumentaci Miloše Štědroně s Ivou Bittovou a tenoristou Jaroslavem Březinou.

 

2012

 

Foto: Fb NdB, archiv KlasikyPlus, Erik Berg, Wikipedia 

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.