pondělí, 21 březen 2022 17:00

Letošní Mezinárodní hudební festival Český Krumlov nabídne 17 koncertů

Autor:

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov se bude letos konat od 15. července do 6. srpna a nabídne sedmnáct koncertů zasazených do desítky unikátních prostředí. Slavnostní zahájení bude po více než čtvrt století netradičně uprostřed zámeckého jezírka. Hudba se vrátí také do barokního divadla, kde bude po dva večery znít opera Antonia Vivaldiho Farnace. Dramaturgie festivalu každoročně nabízí koncerty oslavující významná hudební výročí. Svými koncerty oslaví příští rok své významné jubileum houslista Václav Hudeček, festival připomene i devadesáté narozeniny Johna Williamse, držitele několika Oscarů za legendární hudbu k mnoha filmům. V roce 2022 nebudou chybět ani jino-žánrové koncerty. Pozvání přijal The Manhattan Transfer, nejznámější světová vokální skupina.

 

504067820322d14fa16d1k

 

První večer nabídne po více než čtvrt století nejen hudební, ale i vizuální zážitek. Na unikátně scénograficky ztvárněném jevišti, na přírodním ostrůvku jezírka v zámecké barokní zahradě, zazní Händelova Vodní hudba a Hudba k ohňostroji,“ zmiňuje zlomek programu prezident festivalu Jaromír Boháč a dodává, že milovníky opery jistě potěší Vivaldiho dílo Farnace, neboť uplyne dvě stě devadesát pět let od jeho světové premiéry. Interpretace se ujme soubor Musica Florea, který oslaví třicet let od svého založení. Poslední festivalový víkend bude také zajímavý – Zámecká jízdárna ožije barokní slavností, tancem a honosnými kostýmy.

 

502

 

Pořadatelé jednatřicátého ročníku festivalu připomenou i další významná výročí nebo dají příležitost mladým talentům. „Rozhodli jsme se spojit koncert houslisty Václava Hudečka, který se příští rok dožívá významného životního jubilea 70 let. Vystoupí s mladými umělci – finalisty mezinárodní televizní show Virtuosos V4+,“ dodává Gabriela Rachidi, ředitelka festivalu.

 

504

 

V duchu oslav se ponesou i koncerty jiných žánrů, které nesmějí jako každý rok chybět, stejně jako komorní koncerty. Koncert si zaslouží i jeden z nejúspěšnějších žijících skladatelů na světě – držitel několika ocenění Oscar John Williams, který stojí za legendární hudbou k mnoha filmům a letos oslavil své devadesáté narozeniny. Do Českého Krumlova zavítá i vokální skupina The Manhattan Transfer, která v Pivovarské zahradě oslaví padesát let od svého založení. Návštěvníci se mohou těšit i na komorní koncerty. V podání Komorní filharmonie Pardubice se bude konat Večer serenád, koncert s názvem Duše kytary bude v režii Lukáše Sommera a jeho hostů. Představí se i Kalabis Quintet nebo Dvořákovo trio. Na tvorbu Antonína Dvořáka naváže v Prokyšově sále českokrumlovské prelatury Zemlinsky Quartet.

 

505

 

Mezinárodní hudební festival k Českému Krumlovu neodmyslitelně patří. Jsme proto rádi, že naše spolupráce s pořadateli přetrvává, i přes všechny komplikace s pandemií, a my jako město máme možnost každoročně přivítat významné umělce z různých koutů světa. Těší nás i to, že se MHF v průběhu let nadále rozvíjí, že i letos bude program obohacen o letní Festivalovou zónu, což je opět něco navíc pro občany i návštěvníky Českého Krumlova,“ uvádí starosta města Český Krumlov Dalibor Carda. Aktuální informace k programu a podrobnosti k jednotlivým koncertům jsou k dispozici na webových stránkách www.festivalkrumlov.cz.

 

Foto: archiv festivalu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.