pátek, 01 duben 2022 11:55

Prodaná nevěsta na počest Richarda Nováka zítra v Brně. Budou tři Kecalové

Autor:

Dlouholetý sólista Janáčkovy opery Národního divadla Brno Richard Novák oslavil 2. října minulého roku devadesáté narozeniny. Na jeho počest budou mít operní diváci možnost zhlédnout speciální představení Prodané nevěsty, ve kterém se v jeden večer představí hned tři generace „Kecalů“: Jan Šťáva, Jiří Sulženko a právě Richard Novák. Představení se bude konat zítra od 18 hodin v Janáčkově divadle.

 

1111

 

Původní program, který měl být složen ze dvou koncertů – písňového recitálu a slavnostního koncertu – byl naplánován už na prosinec loňského roku, ale z důvodu nemoci Richarda Nováka musel být odložen. Nakonec se podařilo najít adekvátní náhradu programu a pocta se tak odehraje v rámci představení Prodaná nevěsta, kde se spolu se všemi třemi Kecaly v inscenaci režírované Ondřejem Havelkou představí také sbor a orchestr Janáčkovy opery. Za dirigentský pult se postaví Jakub Klecker, sborového nastudování se ujal dlouholetý sbormistr NdB Josef Pančík.

Oslavit krásné jubileum Mistra Richarda Nováka nemůžeme jinak než hudbou. Jeho umění je pro nás všechny nekonečnou inspirací, promlouvá k nám pravdivě a vždy s životní jiskrou,“ říká Jiří Heřman, umělecký šéf Janáčkovy opery Národního divadla Brno, a věří, že toto mimořádné pojetí Prodané nevěsty zaujme i diváky, kteří operu dobře znají. „Toto představení pro nás bude velkým hudebním svátkem a požehnaným setkáním s tímto jedinečným umělcem úzce spjatým s Janáčkovou operou a městem Brnem,“ dodává.

Richard Novák byl sólistou Janáčkovy opery celých osmatřicet let. Za tu dobu také hostoval v divadlech v Paříži, Benátkách, Lisabonu nebo v Madridu. Kromě klasického repertoáru zpíval také díla soudobých brněnských skladatelů a mnozí z nich psali skladby přímo pro něj. Neminula ho ani nejrůznější ocenění. V roce 1994 obdržel Cenu města Brna, v roce 2002 mu byla udělena Cena Thálie za celoživotní mistrovství a v roce 2005 obdržel Cenu Ministerstva kultury České republiky za přínos v oblasti hudby. Náš RozhovorPlus s Richardem Novákem z minulého podzimu si můžete připomenout zde.

 

 

Foto: Marek Olbrzymek

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.