středa, 27 duben 2022 08:29

První koncertní sezóna Lieder Company 2022 od května do prosince

Autor:

Spolek Lieder Company, který vznikl v loňském roce s úmyslem představovat (nejen) pražskému publiku písňovou tvorbu, zahájí svou první koncertní sezónu v neděli 8. května ve Velkém sále Novoměstské radnice na Praze 2 v 19:30 hodin. Řada sedmi různorodých a objevných koncertů se uzavře 11. prosince. Tři úvodní večery jsou věnovány Francii – částečně jsou symbolicky vázané na výměnu předsednictví EU mezi Francií a Českou republikou, zároveň však budou reflektovat významná výročí. Ta se budou prolínat i ostatními koncerty této sezóny.

 

001

 

Pokud už písně znějí, bývají to převážně všeobecně známá díla. V zahraničí jsou podobné písňové platformy častější, jmenujme například Oxford Lieder Festival nebo Lied Society v Minneapolisu. U nás dosud chyběla,“ říká klavírista, skladatel a dirigent Jan Dušek, iniciátor a spoluzakladatel celého spolku majícího za cíl zviditelnění formátu písňového recitálu a propagaci písňové literatury. 

Hned od počátku tvoří členskou základnu přední čeští umělci: sopranistky Jana Sibera a Irena Troupová, mezzosopranistky Lucie Hilscherová a Jana Hrochová, barytonista Roman Janál, klavíristé Karel Košárek, Bohumír Stehlík a Jan Dušek. Úmyslem spolku je rovněž podporovat kariéru mladých talentů – z mladší generace se členy stali barytonisté Robin Červinek a Vojtěch Šembera, který je také skladatel.

 

0003

 

Na prvním koncertě 8. května zazní zásadní, zřídka uváděný, téměř hodinový cyklus Oliviera Messiaena Harawi, doplněný dvěma díly jeho pedagogů Paula Dukase a Marcela Duprého. Tímto koncertem pořadatelé připomenou třicet let od Messiaenova úmrtí. Vystoupí sopranistka Irena Troupová, barytonista Robin Červinek a klavírista Jan Dušek.

Druhý koncert se bude konat v neděli 5. června v refektáři Profesního domu na Praze 1 a je věnován výročím dalších francouzských autorů: Césara Francka, Clauda Debussyho a Jacquesa Iberta. V jejich dílech se představí sopranistka Jana Sibera, barytonista Roman Janál a klavírista Karel Košárek.

Třetí koncert ve Velkém sále Novoměstské radnice v neděli 26. června je do jisté míry spojnicí mezi českými autory s Francií. Zaznějí díla inspirovaná francouzskou literaturou z pera Bohuslava Martinů, Viktora Ullmanna a Hanuše Bartoně. Do programu byly zařazeny i cykly Leonarda Bernsteina a žijícího rumunského skladatele Adriana Popa, jehož dílo zazní v české premiéře. Pro tento koncert také spolek objednal novou skladbu od mladého českého skladatele Pavla Dudy. Na koncertě vystoupí sopranistka Irena Troupová, mezzosopranistka Jana Hrochová a klavírista Jan Dušek.

 

005

 

Svým zářijovým koncertem v neděli 18. 9., opět na Novoměstské radnici, chce spolek prozkoumat méně uváděná díla jinak poměrně známých skladatelů Igora Stravinského, Arthura Honeggera, Dariuse Milhauda a Zoltána Kodálye, jejichž různá výročí si v letošním roce také připomínáme. Skladeb se ujmou mezzosopranistka Jana Hrochová, barytonista Robin Červinek a klavírista Bohumír Stehlík. V dílech Stravinského vystoupí i další instrumentalisté.

 

0004

 

Říjnový koncert v Novoměstské radnici v neděli 16. 10. považujeme za výjimečný svým načasováním, koná se na den přesně 110 let od premiéry zásadního díla 20. století: Pierrota Lunaire Arnolda Schönberga,“ vysvětluje Jan Dušek. Ten zazní na koncertě spolu s cyklem Alexandera Zemlinského a novinkou od mladého skladatele a zpěváka Vojtěcha Šembery, který se sám ujme interpretace. Sólových partů v dílech Schönberga a Zemlinského se zhostí Irena Troupová, dále se představí přední čeští instrumentalisté za řízení Petra Louženského.

Neděle 13. listopadu, pouze několik dní před státním svátkem, bude patřit Slavnostnímu koncertu v Sále Martinů na HAMU. Spolek Lieder Company tam uvede písňová díla českých skladatelů Karla Boleslava Jiráka, Pavla Bořkovce, Ervína Schulhoffa, Otmara Máchy a Ilji Hurníka, kteří také letos slaví svá výročí. Interprety budou sopranistka Irena Troupová, mezzosopranistka Lucie Hilscherová, barytonista Roman Janál a klavíristé Bohumír Stehlík a Jan Dušek.

 

0002

 

Závěrečný koncert sezóny je naplánován na neděli 11. prosince do Respiria Lichtenštejnského paláce na Praze 1. Ponese se ve velmi intimním tónu, zaznějí tam canzonetty a písně Josepha Haydna, Jiřího Antonína Bendy a Jana Ladislava Dusíka, rovněž letošních jubilantů. Všechny skladby v autentické a historicky poučené interpretaci přednesou sopranistka Irena Troupová a klavíristka Petra Matějová, která bude hrát na kladívkový klavír (hammerklavier). Více informací najdete na www.liedercompany.cz.

 

009

 

Foto: Fb spolku, Serghei Gherciu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.