pátek, 20 květen 2022 08:53

Čtyřiapadesátá sezóna Komorní filharmonie Pardubice

Autor:

Komorní filharmonie Pardubice přichází s novou sezónou a obnovuje abonmá ve stejném rozsahu, na jaký byli její posluchači zvyklí. Během řady koncertů se představí jak přední čeští, tak zahraniční sólisté, kteří budou ve značné převaze. Hostující umělci pokryjí širokou škálu sólových nástrojů. Na ty tradičnějších, jako jsou housle či klavír, zahrají Václav Hudeček, Marek Kozák, Igor Ardašev nebo Michal Mašek. Objeví se ale také sólová trubka, hoboj, violoncello, varhany, marimba či kontrabas, který se vidí málokdy. Dramaturgie zaručuje obsahovou pestrost, co se sólových nástrojů i titulů jednotlivých koncertních programů týče, a kromě žánru takzvané „klasiky“ opět nabídne i několik soudobých skladeb.

 

0001

 

Novou sezónu zahájí stávající šéfdirigent Stanislav Vavřínek spolu s legendárním českým houslistou Václavem Hudečkem. Provedením Dvořákova Koncertu pro housle a orchestr a moll bude dodatečně oslaveno jeho letošní významné životní jubileum,“ uvedla Andrea Žeravíková, tisková mluvčí Komorní filharmonie Pardubice. Pod vedením šéfdirigenta Vavřínka se v nadcházející sezóně dále představí vynikající violoncellista Emil Rovner a také vyhlášený slovenský kontrabasista Roman Patkoló.

 

0002

 

Mezi dalšími hosty přivítá KFP německého trumpetistu Reinholda Friedricha, jehož vystoupení v Pardubicích bude jedním z hlavních lákadel. Friedrich je častým hostem u zahraničních orchestrů a dirigentů. Nastuduje hned dvě díla, a to Telemannův Koncert pro trubku, smyčce a basso continuo D dur a Haydnův Koncert pro trubku a orchestr Es dur.

 

0003

 

Příznivci operních árií se mohou těšit na koncert, na němž vystoupí islandská mezzosopranistka Arnheiður Eiríksdóttir. Ta zazpívá slavné operní árie z hudební dílny velikánů, jakými byli Mozart, Händel či Rossini.

Korejská hobojistka Yehyun Kim se představí pod taktovkou Daniela Raiskina, šéfdirigenta Slovenské filharmonie. „Kromě Daniela Raiskina u nás v 54. sezóně uvidíte Marka Prášila, Roberta Kružíka, Martina Lebela, Rastislava Štúra, Petra Vronského či Zbyňka Müllera,“ doplnila Andrea Žeravíková s tím, že dalším zpestřením a příjemným překvapením pro pardubické posluchače bude koncertní program nazvaný Cécile hraje Boiffin, při kterém se představí kmenová hráčka KFP Cécile Boiffin jinak, než jsou posluchači zvyklí. Obvykle ji vidí za tympány, ovšem tentokrát ji poznají jako sólistku a autorku při hře na marimbu, a to v jejím vlastním opusu.

 

0007

 

Pozornost vzbudí také koncertní program Mozart pro dva klavíry, při kterém vystoupí klavíristé Igor Ardašev a Michal Mašek. Dva klavíry na jednom pódiu se vidí málokdy, půjde také o jediné dvojsólové dílo abonentní sezóny.

KFP připomíná, že i v nové sezóně budou v nabídce oblíbená nedělní matiné pro děti a jejich rodiče. Celkem se pod taktovkou hostujícího dirigenta Marka Ivanoviće uskuteční tři matiné pro nejmenší posluchače – Cyklus D. Marko Ivanović spolu s moderátorem Petrem Kadlecem postupně představí tři základní hudební pojmy, kterými jsou melodie, dynamika a rytmus. Posluchači zábavnou formou zjistí, že melodie dává hudbě krásu, dynamika grády a rytmus zase říz. Koncerty jsou vhodné pro děti od pěti let.

 

0004

 

Pardubická filharmonie počítá také se třemi mimořádnými koncerty – highlightem v této kategorii má být Vánoční koncert. Oblíbený program je naplánován už na začátek prosince a místo „Rybovky“ tentokrát zazní Vánoční kantáta Leopolda Koželuha. K jejímu provedení v obnovené světové premiéře se pod taktovkou Marka Štilce spojí orchestr s chlapeckým sborem Boni pueri a doprovodí trojici vynikajících zpěváků – sopranistku Michaelu Šrůmovou, tenoristu Petra Nekorance a barytonistu Jiřího Rajniše.

Ve spolupráci s Univerzitou Pardubice se bude v Aule Arnošta z Pardubic konat koncert při příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii. Jako sólisté se představí koncertní mistryně KFP Markéta Čepická spolu s Leošem Čepickým. Pozornost jinak různorodého programu bude upřena k dlouho očekávané premiéře Martina Kudrny nazvané Zrození hmoty, kde se sólového partu ujme právě koncertní mistryně KFP. „Nebude chybět ani Silvestr s filharmonií, jehož protagonistkou bude sopranistka Ludmila Pergelová, která zpříjemní pozdní odpoledne posledního dne roku známými díly od Strausse, Rossiniho, Verdiho a dalších pod taktovkou mladého a velmi úspěšného dirigenta Jiřího Rožně,“ informuje Andrea Žeravíková.

 

0006

 

KFP připravila i dva programy pro širší okruh posluchačů. Pro velký úspěch dojde opět na Grotesku s filharmonií. Tentokrát se bude na velké plátno promítat slavný němý celovečerní film Safety Last s Haroldem Lloydem v hlavní roli. Stejně jako to bylo při premiérovém promítání grotesky ve filharmonii, i tentokrát bude film po celou dobu doprovázen živou hudbou. Na strhující provedení zvukové složky, a především perfektní timing dohlédne sám autor hudby, americký dirigent Robert Israel, který má s tímto žánrem bohaté zkušenosti a specializuje se na tvorbu hudebního doprovodu k němým filmům. Druhým netradičním koncertem bude pořad Ohnivá klasika, při kterém uskupení Cigánski diabli zahraje pod taktovkou Adriána Kokoše nejznámější melodie z Bizetovy Carmen a originální fúze mnoha hudebních žánrů, a to od ethno a slovenského folkloru přes jazz a filmovou hudbu ke klasice.

 

Foto: archiv a Fb KFP

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.