úterý, 24 květen 2022 13:39

JFO v úterý s Mahlerem, ve čtvrtek se ZUŠ Open. A přichází s novou sezónou

Autor:

V programu Janáčkovy filharmonie Ostrava se v tomto týdnu prolíná odcházející koncertní sezóna s tou novou. V úterý 24. května odehraje JFO z nové, devětašedesáté sezóny první abonentní koncert v Opavě v kostele svatého Václava. Na tomto prvním z opavských koncertů orchestr pod taktovkou Josepha Bastiana přednese Čtvrtou symfonii od Gustava Mahlera se sopránovým sólem, které zazpívá Doubravka Součková. O dva dny později, ve čtvrtek 26. května, jsou posluchači zváni do Domu kultury města Ostravy na koncert ještě osmašedesáté sezóny – ZUŠ Open s podnázvem „JFO dětem“, kde vedle sebe k pultům usednou žáci základních uměleckých škol a členové orchestru Janáčkovy filharmonie Ostrava, k nimž se připojí špičkoví umělci – Ivo Kahánek, Beata Hlavenková nebo Terezie Vodička Kovalová. O nové sezóně JFO se dočtete níže.

 

4000

 

Koncerty JFO se v následujících letech nebudou konat ve společenském sále Domu kultury města Ostravy. Důvodem je zahájení rekonstrukce budovy a následně přístavby koncertního sálu podle návrhu amerického architekta Stevena Holla. Orchestr tak bude prozatím působit především v bývalém kině Vesmír. Dále bude více koncertovat v aule Gong v Dolních Vítkovicích a v kostele svatého Václava v Opavě.

Osobně se jako každý rok těším na zahajovací koncert, na kterém tentokrát zazní Šostakovičova ‚Leningradská‘ symfonie. Nebude chybět také několik skladeb soudobých autorů,“ říká ředitel JFO Jan Žemla a zve na špičkové sólisty, například violoncellistu Johannesa Mosera nebo Federica Colliho, který zahraje společně s Lukášem Vondráčkem.

 

4006

 

Schopnost odolávat krizím a situacím různé povahy a zvládat těžkosti, které nás v poslední době trápily, se nám pro nastupující sezónu jeví mimořádně aktuální. Téma odolnosti se tak letos promítá nejen do vizuální a tematické části katalogu, ale také výrazně v dramaturgickém pojetí celé sezóny,“ říká spoluautorka konceptu katalogu a fotografka Dita Pepe a dodává: „Když jsme v říjnu roku 2021 diskutovali o pojetí katalogu a dramaturgii celé sezóny, nikdo z nás netušil, že Šostakovičova Symfonie č. 7, nazývaná též ‚Leningradská‘, bude dnes ve svých obrazech novou realitou.“ Je známo, že tuto symfonii Šostakovič zkomponoval v roce 1941 v Leningradě, který obléhali Němci. V tomto smyslu snese srovnání se soudobým ukrajinským skladatelem Valentynem Sylvestrovem, který letos zůstal během prvních dnů vpádu ruských vojsk na Ukrajinu v obléhaném Kyjevě. „Zatímco v Ostravě zněla jeho skladba Hymn 2001 v podání JFO, on společně se svou rodinou poslouchal zvuky sirén,“ uzavírá Dita Pepe.

Symfonický Cyklus A se rozezvučí skladbami z devatenáctého a dvacátého století. S ohledem na komornější prostředí vybrala JFO tradičnější repertoár. Zaznějí skladby od Dvořáka, Martinů, Beethovena, Strausse, Čajkovského nebo Prokofjeva. Symfonický cyklus B nabídne skladby, které s respektem hrají orchestry po celém světě. Například Prokofjevovu Sinfonii pro violoncello a orchestr, předehru k jediné Beethovenově opeře, kterou kdy zkomponoval, Straussovu melodickou Burlesku nebo Schumannovu první symfonii.

 

4002

 

Cyklus C je určen posluchačům, kteří mají chuť svět klasické hudby objevovat a prožívat kreativním a možná lehce netradičním způsobem. Hrát bude totiž nejen orchestr, ale akce bude vyžadována i po samotném posluchači. „Ani dirigent nebude jen dirigovat a i od samotné moderátorky můžeme očekávat víc než průvodní slovo. Tou bude herečka Markéta Matulová,“ uvádí JFO.

Cyklus D je připraven tak, aby si dospělí s dětmi užili neobyčejné nedělní odpoledne. „Hlavní hrdiny Vláďu a Otu čeká nelehký rok. Taková problémová sezóna. A to dost. Všude, kam se podívají, všude nějaký problém. Navíc problémy má i pan dirigent s orchestrem. A proto je třeba přijít, posadit se a podpořit je v hledání řešení,“ zvou pořadatelé s tím, že Cyklus E dává šanci vycházejícím hvězdám, které se v rámci tohoto cyklu většinou poprvé představí s velkým symfonickým tělesem. Letos posluchače čekají čtyři mimořádné koncerty. Zaposlouchat se mohou do umění mladých, kteří úspěšně prošli interpretační soutěží JFO. Po absolvování týdenního dirigentského kurzu se na společném koncertě představí také dirigenti z Umělecké akademie v Curychu.

V jedinečném Cyklu G dochází ke spojení symfonické hudby s jinými žánry a JFO zde dává prostor původním autorským projektům. V Gongu, který vznikl v bývalém plynojemu Dolní oblasti Vítkovic, už publikum mělo možnost slyšet písně a skladby nejrůznějších interpretů společně s orchestrem JFO. Letos se může těšit na Cirk La Putyku, Tata Bojs, filmovou hudbu nebo hudební poctu Davidu Stypkovi.

 

4003

 

K – komorní cyklus nabídne klasickou hudbu v té nejčistší podobě. Představí především hudbu z minulého století, ale prostor dostanou i starší skladby. Zaznějí například sonáty Ravela nebo Debussyho, stejně jako díla českých mistrů Dvořáka, Myslivečka nebo Nováka.

V hlavní roli Cyklu R je klavír a špičkoví interpreti. „Zaznějí skladby barokních i současných mistrů, například J. S. Bacha, G. F. Händela, M. Ravela nebo soudobého britského skladatele Thomase Adèse,“ informuje JFO. Chybět nebude ani skladba autora, který jako vůbec první se sólovým klavírním recitálem vystoupil, Franze Liszta. Za klavír usednou světové i domácí hvězdy, například mladá čínská klavíristka Zee Zee nebo Inon Barnatan. Vůbec poprvé pak v duu společně zahrají klavíristé Lukáš Vondráček a Federico Colli.

 

4009

 

Symfonický Cyklus M přinese skladby se silným příběhem, filozofickým podtextem a vyžadující velký orchestr. Třeba Carmina Burana s celou svou veselostí i hloubkou středověkých písní, které Carla Orffa inspirovaly. Nebo Šostakovičovu „Leningradskou“, kterou autor protestoval nejen proti německému obléhání, ale také proti Stalinovým čistkám ve čtyřicátých letech. Při závěrečném koncertu se ke slovu dostane mimo jiné Gruzínec Gija Kančeli se svou skladbou Nu.Mu.Zu, kterou zkomponoval v roce 2015.

V Opavě se pod taktovkou JFO konaly koncerty už v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století. Před čtyřmi lety byla tato tradice obnovena. Hudební zážitek opavského symfonického Cyklu O je umocněn jedinečným prostorem kostela svatého Václava. Tentokrát tu zaznějí skladby nejznámějších klasiků, jako je Haydn, Mozart nebo Beethoven.

 

4005

 

Od sezóny 2020/2021 se pozice šéfdirigenta JFO ujal Vasilij Sinajskij. V té minulé byla nově vytvořena pozice asistenta šéfdirigenta, která je poměrně běžná v zahraničí, ale v České republice je pořád ojedinělá. Nejde jen o péči o mladou hudební scénu, ale i o praktický dopad. Asistent nebo asistentka šéfdirigenta jsou pojícím článkem mezi orchestrem a dirigentem. Vůbec prvním asistentem šéfdirigenta JFO se stal po tříkolovém výběrovém řízení talentovaný Maroš Potokár. Maroš Potokár vystudoval hru na housle, a protože ho zaujalo dirigování, během roku se naučil na klavír. Dnes patří mezi nejvýraznější osobnosti mladé generace slovenských dirigentů. Na nepsané pozici druhého asistenta/asistentky je Alena Jelínková.

 

4007

 

Foto: Petra Hajská, Fb JfO, archiv Zee Zee

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.