pondělí, 25 červenec 2022 12:00

Druhý ročník skladatelské soutěže festivalu Konvergencie zná své laureáty

Autor:

Mezinárodní festival komorní hudby Konvergencie letos uspořádal druhý ročník skladatelské soutěže pro účastníky do pětatřiceti let. Z patnácti přihlášených kompozic vybrala osmičlenná porota ty, které zaznějí v premiéře na samotném festivalu 24. září v Zrcadlové síni Primaciálního paláce v Bratislavě. V soutěži uspěli Adam Hudec, Michal Blažek, Marek Fóra a Šimon Lučenič.

 

200

 

Teším sa, že o našu výzvu skomponovať nové skladby bol medzi mladými skladateľmi opäť záujem. Porota tento rok fungovala v rozšírenom zložení s medzinárodnou účasťou, medzinárodný rozmer je prítomný aj v tom, že jedno z diel bude vybrané na koncert v rámci Skladateľskej súťaže Vladimira Mendelssohna na Ascoli Piceno Festivale v Taliansku,“ uvedl umělecký ředitel Konvergencií Jozef Lupták. V porotě soutěže pod vedením profesora Jevgenije Iršaie (VŠMU) zasedli Lukáš Borzík, Adrián Demoč, Nora Skuta, Nils Økland, Ronald Šebesta, Ondrej Veselý a Jozef Lupták.

Na základě bodování a po společné online konzultaci porota vybrala následující skladby absolventů Konzervatoře v Bratislavě: Self-Centered Variations pro basklarinet a klavír Adama Hudce, Compassion pro housle, violoncello a klavír Michala Blažka, Broken Toccatu pro flétnu, violoncello a klavír Marka Fóry, a La Conversación pro housle, violu a violoncello Šimona Lučeniče ze třetího ročníku VŠMU.

 

300

 

Skladby laureátov skladateľskej súťaže Konvergencií zaznejú na festivale v naštudovaní talentovaných mladých umelcov, huslistky Karolíny Krigovskej, violistu Mateja Michalca, klaviristky Radky Kováčovej i skúsených komorných hráčov Ivice Gabrišovej (flauta), Branislava Dugoviča (basklarinet), Petra Bieleho (husle), Andreja Gála (violončelo) a Jozefa Luptáka (violončelo),“ uvádějí organizátoři.

Letošní festival komorní hudby Konvergencie se bude konat od 13. do 25. září v Bratislavě a návštěvníci se tradičně mohou těšit na atraktivní a pestrý program včetně uvedení Stockhausenovy skladby Harlekýn v podání klarinetisty Martina Adámka, který je členem Ensemble Intercontemporain. Dále budou na programu vystoupení renomovaných norských jazzmanů Steinara Raknesa (kontrabas) a Toreho Brunborga (saxofon), Tibor Feledi Kairos Quinteta s dětskými sbory Slovenského rozhlasu, dojde na Bratislavskou noc komorní hudby, monodrama Kontrabas s hercem Martinem Hubou nebo na komorní verzi soundtracku z filmu Interstellar.

 

301

 

Foto: Martin Dubovský, archiv festivalu, Pixabay

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.