pondělí, 29 srpen 2022 17:36

Národní divadlo a Státní opera mají nové hudební ředitele – Roberta Jindru a Andrije Jurkevyče

Autor:

„První inscenací, kterou po nástupu do funkce Jindra nastuduje, bude Dvořákova poslední opera Armida, v Národním divadle na repertoáru po třiceti letech.“

„První novou inscenací sezony je už 16. září revuální opereta Ples v hotelu Savoy od Paula Abrahama, na 6. října je ohlášena premiéra opery Švanda dudák od Jaromíra Weinbergera.“

„Inscenaci Figarovy svatby vytvoří Barbora Horáková Joly, pražská rodačka, která otevře novou inscenací Verdiho Traviaty nadcházející sezónu v Semperově opeře v Drážďanech.“

 

0090

 

Novým hudebním ředitelem Státní opery v Praze, součásti Národního divadla, se stal ukrajinský dirigent Andrij Jurkevyč. Oznámil to při zahájení nové sezóny ředitel Jan Burian. Jurkevyč, rezidenční dirigent Lvovské národní opery, dvě desetiletí usazený v Itálii, dirigoval už letos v Praze Verdiho Traviatu. Střídá ve funkci Karla-Heinze Steffense. Na jaře 2023 se ujme poslední premiéry sezóny – Mascagniho Sedláka kavalíra a Leoncavallových Komediantů. Obě společně uváděné veristické aktovky režijně připraví Ondřej Havelka.

Opětovně začíná působit v Národním divadle jako hudební ředitel opery dirigent Robert Jindra. Vystřídal Jaroslava Kyzlinka. Jeho nástup, oznámený už před delší dobou, otvírá v těchto dnech obnovené nastudování Dvořákovy Rusalky v režii Jiřího Heřmana z roku 2008. Titulní roli poprvé na scéně Národního divadla ztvárňuje Kateřina Kněžíková, Vodníka jako pražský debut světoznámý basista Günther Groissböck. Robert Jindra také na 11. a 14. září chystá koncertní provedení Janáčkovy opery Věc Makropulos, a to s Evou Urbanovou v hlavní roli Emilie Marty. První inscenací, kterou po nástupu do funkce Jindra nastuduje, bude Dvořákova poslední opera Armida, v Národním divadle na repertoáru po třiceti letech. Režírovat ji má Jiří Heřman.

Prvními představeními Andrije Jurkevyče v nové pozici budou La traviata 3. září a Tosca 4. září. Traviata je debutem sopranistky Lucie Kaňkové v roli Violetty ve Státní opeře v Praze.

 

0089

 

První novou inscenací sezony je už 16. září revuální opereta Ples v hotelu Savoy od Paula Abrahama, světoznámé dílo z roku 1932. Jejího nastudování se zhostí slovensko-český režisér Martin Čičvák a dirigovat má Jan Kučera. Zařadit po velmi dlouhé době operetu se Národní divadlo rozhodlo v rámci cyklu Musica non grata. V kontextu aktuálních geopolitických událostí vnímá Národní divadlo nutnost sdělovat poselství tohoto projektu – ideály práva na svobodný život v klidu a míru ve světě, kde jsou dodržována demokratická práva. Oběti totalitních režimů chce uctít tím, že si připomeneme šíři a kvalitu umělecké tvorby těch, jejichž talenty, životní energie, touha po poznání, humor i odvaha experimentovat narazila na intoleranci a brutalitu národního socialismu… Abraham, původem maďarský skladatel a dirigent, emigroval po nástupu Hitlera k moci v roce 1933 na Kubu a do USA. Do Evropy se vrátil až v roce 1956.

Na 6. října je ohlášena premiéra opery Švanda dudák od Jaromíra Weinbergera, volné pokračování Tylovy národní báchorky Strakonický dudák. Opera měla světovou premiéru v pražském Národním divadle v roce 1927, mezi válkami byla hrána po celé Evropě a v roce 1931 i v Metropolitní opeře v New Yorku. Dirigovat bude Zbyněk Müller, režisérem je Vladimír Morávek. I tato inscenaci patří do cyklu Musica non grata. Weinberger emigroval včas před válkou z Československa do USA.

 

096

 

Růžový kavalír Richarda Strausse, který bude uveden na scéně Státní opery 24. listopadu, bude opětovným nastudováním původní úspěšné inscenace z berlínské Komické opery, díla režiséra Andrease Homokiho se scénou Franka Philippa Schlößmanna.

V březnu 2023 uvede Státní opera hudební komedii o přetvářce a realitě od Alexandra Zemlinského s názvem Šaty dělají člověka. Inscenaci vytvoří nizozemská režisérka Jetske Mijnssen, hudební nastudování připraví mladá litevská dirigentka Giedrė Šlekytė. Zemlinsky ve stejné budově jako dirigent vedl v letech 1911 až 1927 operní soubor Nového německého divadla. Právě tam dirigoval tuto operu v roce 1922 v přepracované verzi ve světové premiéře.

 

095

 

První ženou, která se ve Stavovském divadle ujme hudebního nastudování Mozartovy Figarovy svatby, bude britská dirigentka Julia Jones. Jde o poslední díl mozartovsko-dapontovské trilogie v koprodukci s Národním divadlem v Mannheimu. Inscenaci vytvoří Barbora Horáková Joly, pražská rodačka, která už získala mezinárodní uznání a jejíž rukopis poznali tuzemští diváci v inscenacích Verdiho Rigoletta a Weillových Sedmi smrtelných hříchů a Schönbergova Očekávání. Je současně režisérkou, která otevře novou inscenací Verdiho Traviaty nadcházející sezónu v Semperově opeře v Drážďanech.

 

97

 

Říjnový koncert Opery Národního divadla nazvaný Hommage à Smetana, Kovařovic, Ostrčil bude poctou osobnostem, které zásadním způsobem formovaly podobu operního souboru Národního divadla. Další dva koncerty čekají posluchače v lednu 2023, a to pod taktovkou Johna Fioreho. Zazní chorální symfonie Zvony Sergeje Rachmaninova a Stravinského opera-oratorium Oidipus rex, v níž v titulní roli vystoupí Štefan Margita a v roli vypravěče netradičně Dagmar Pecková.

 

Foto: Zdeněk Sokol, z archivu Národního divadla, Marco Borggreve, Jaroslav Ľaš

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.