úterý, 06 září 2022 15:31

Dvořákovu Prahu zahájí Mnichovští filharmonici

Autor:

Ve čtvrtek 8. září začíná patnáctý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha. Zahájí ho koncert Mnichovských filharmoniků, a to ve 20 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina. Až do 25. září nabídne festival téměř tři desítky vystoupení a doprovodných akcí včetně koncertního provedení Rusalky s Českou filharmonií a dirigentem Semjonem Byčkovem, koncertu Clevelandského orchestru pod vedením Franze Welser-Mösta nebo recitálu legendární argentinské klavíristky Marthy Argerich.

 

00001

 

Pořadatelé zároveň oznámili změnu sólisty zahajovacího koncertu a koncertu 9. září: „Původně avizovaný violoncellista Truls Mørk si způsobil svalové zranění, a proto musel svou účast na evropském turné orchestru včetně pražských koncertů zrušit. S Mnichovskými filharmoniky nově vystoupí jednatřicetiletý španělský violoncellista Pablo Ferrández, který se s mimořádným úspěchem představil v Praze v lednu letošního roku po boku Anne-Sophie Mutter na koncertě České filharmonie.“ Program zůstává beze změn – na zahajovacím koncertu přednese Pablo Ferrández pod taktovkou dirigenta Myung-Whuna Chunga Violoncellový koncert h moll Antonína Dvořáka, následující večer pak Violoncellový koncert Roberta Schumanna.

 

00002

 

Na festivalu vystoupí také Clevelandský orchestr, a sice 11. září. „Jsem neskutečně šťastný, že se nám konečně podařilo dostat do Prahy americký orchestr. Ten Clevelandský je navíc podle mínění mnohých odborníků nejlepší v USA a náleží společně s Vídní, Amsterdamem, Berlínem a několika málo dalšími k absolutní světové orchestrální špičce,“ uvedl ředitel festivalu Jan Simon. V minulých dvou ročnících znemožnila účinkování orchestrů z Pittsburghu a Washingtonu pandemie. Orchestr v čistě straussovském programu vystoupí pod taktovkou Franze Welser-Mösta. O tělese čtěte podrobně v seriálu Klasika v souvislostech

Program festivalu se tradičně člení do programových řad. V rámci Světových orchestrů vedle zmíněného mnichovského a clevelandského v Praze vystoupí 14. září londýnský Royal Philharmonic Orchestra a 25. září to bude Symfonický orchestr Švédského rozhlasu.

 

00008

 

Komorní řada se programově prolne s Dvořák Collection a bude místem zahájení tříletého projektu – pod patronací členů Pavel Haas Quartet postupně zaznějí všechny smyčcové kvartety Antonína Dvořáka, vždy v podání špičkového domácího nebo zahraničního souboru. Doplní je skladby podle výběru každého z těles. Navíc se festivalovému publiku dostane v rámci Komorní řady i mimořádného bonusu – vystoupení legendární klavíristky Marthy Argerich. „Jako pianista se na toto vystoupení mimořádně těším. Vidět hrát jeden ze vzorů nejen mých, ale vlastně celých klavíristických generací na našem festivalu je jedním ze splněných snů,“ uvádí Jan Simon.

 

00006

 

Na Dvořákovu Prahu se po třech letech vrací Opera in Concert. Pod vedením Semjona Byčkova, šéfdirigenta rezidenčního orchestru Dvořákovy Prahy, kterým je Česká filharmonie, zazní nejznámější opera Antonína Dvořáka Rusalka. Její koncertní provedení nabídne výkony mezinárodních sólistických hvězd v čele s Asmik Grigorian v titulní roli, dále vystoupí Pražský filharmonický sbor se sbormistrem Lukášem Vasilkem.

 

00003

 

Řada Pro budoucnost tradičně poskytuje prostor nastupující generaci interpretů. V pátek 16. září se ve Dvořákově síni uskuteční finálové soutěžní kolo Concertino Praga. V úterý 13. září tamtéž vystoupí Symfonický orchestr Pražské konzervatoře pod vedením Petra Altrichtera společně s houslistou Danielem Matejčou, laureátem Concertina Praga a aktuálním vítězem soutěže Eurovize,“ informuje dramaturgie s tím, že ve čtvrtek 22. září bude festival hostit projekt Showcase, přehlídku mladých českých autorů a interpretů za doprovodu Ukrajinsko-České Sinfonietty pod taktovkou patrona projektu, Radka Baboráka.

 

00004

 

Novinkou ve festivalovém programu je řada Dvořákova Praha na Bořislavce, která se odehraje v prostorách nového sídla nadace Karel Komárek Family Foundation (Bořislavka Centrum) a podtrhne tak propojení festivalu s jeho hlavním mecenášem. Také program této řady vyjadřuje sounáležitost festivalu s nadační filozofií, která se zakládá mimo jiné na intenzivní podpoře mladých talentovaných hudebníků. O projektu jsme už psali zde.

Dvořákova Praha pro své návštěvníky opět chystá i bohatý doprovodný program. Na sobotu 10. září je přichystán Rodinný den, který pamatuje na nejmladší publikum. „Po loňském úspěchu pokračuje festival i v pořádání mistrovských kurzů, jejichž mentory budou letos klavírista Lukáš Vondráček (13. září), klarinetista Berlínských filharmoniků Wenzel Fuchs (15. září) a trumpetista Sergei Nakariakov (16. září),“ doplňují organizátoři.

 

00005

 

Zahajovací program Dvořákovy Prahy měl dirigovat Valerij Gergiev, festival však – stejně jako jiní pořadatelé po světě – umělcovo účinkování, vzhledem k jeho zřetelným proputinovským postojům, v únoru po zahájení ruské invaze na Ukrajinu zrušil. Podrobněji jsme o tom psali zde.

 

Foto: MHF Dvořákova Praha, Petra Hajská, Adriano Heitman, Andrea Huber, Igor STUDIO, Julian Hargreaves, Olivia Kahler

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.